MİLORAD DODİK PUTİN’E MADALYA VERECEK

Bosna Hersek Sırp Cumhuriyeti lideri Milorad Dodik, Sırp Cumhuriyeti ile Rusya arasındaki iyi ilişkiler nedeniyle Putin’e şeref madalyası verdi.

9 Ocak Sırp Cumhuriyeti günü nedeniyle Dodik kişi ve kurumlara verilmek üzere 50 madalya dağıtacak. Madalya listesinin başında Vladimir Putin olacak.

Dodik, Rusya Federasyonu sayesinde Sırp Cumhuriyetinin sesinin daha iyi çıktığını ve uluslararası alanda pozisyonlarının daha iyi olduğunu belirtti. Dodik, Putin ile bir araya geldiklerinde madalyayı bizzat takdim edeceğini duyurdu.

Bosna Hersek Sırp Cumhuriyeti yarın 9 Ocak gününü kutlayacak. Bosna Hersek Anayasa mahkemesi bugünü Boşnak ve Hırvatlara karşı ayrımcılık olduğu gerekçesiyle anayasaya aykırı olduğunu kararı almıştı.

9 Ocak 1992’de Bosna Hersek meclisinde bulunan Sırp vekiller ‘‘Bosna Hersek Sırp Halkı Cumhuriyetini’’ tek taraflı olarak ilan etmişlerdi. Bu şekilde Bosna’nın bir kısmını Sırbistan’a bağlayarak Bosna’nın bağımsızlığını engellemeye çalışmışlardı. Bu tarih Bosna Hersek savaşının  başlangıcını oluşturmaktadır./Balkan Postası

Ilgili Haberler