MİLANOVİÇ: “BANJA LUKA’DA MEYDAN DEVRİMİ YAPILMAYA ÇALIŞILIYOR”

Hırvatistan Cumhurbaşkanı Zoran MilanovicBosna Hersek’te Sırp Cumhuriyeti (RS) entite başkanlığı seçimi oylarının yeniden sayım kararını eleştirerek Sırp lider Milorad Dodik’in seçimleri farklı bir şekilde kazandığını söyledi. Milanovic, yeniden sayımla Dodik’in devrilmek istendiğini ve Banja Luka’da “meydan devrimi” yapılmaya çalışıldığını ileri sürdü.

Bosna Hersek Merkezi Seçim Komisyonunun kararıyla entite başkanlığı oylarının bugün Saraybosna’da yeniden sayılmaya başlanmasını değerlendiren Milanovic, “Köyün veya kasabanın birinde birisi sarhoş olup torbayı nehire düşürdü diye tüm ülkedeki oylar yeniden sayılmaz. Dodik, farklı şekilde kazandı” diye konuştu.

Daha önceki açıklamalarında Bosnalı Sırp lideri Hırvatistan’ın müttefiği olarak tanımlayan Milanovic, “Banja Luka’da meydan devrimi organize edilmeye çalışılıyor. Dodik hakkında söylediğim her şeyin halen arkasındayım. Kendisi, Hırvatlar için en makbul seçenek” diye konuştu.

Dodik’in rakibi Jelena Trivic’i 30 bin oy farkla geride bıraktığını ve toplam 600 binden az bir oy söz konusu olduğunda bunun büyük bir fark olduğunu ifade eden Milanovic, yeniden sayım kararının hangi kriterle alındığını bilmediğini ve bunun bir çılgınlık olduğunu ileri sürdü.

Ilgili Haberler