MAKEDONYA CUMHURBAŞKANI GİRİŞİ YASAKLANAN BULGAR VATANDAŞLARI LİSTESİ OLDUĞUNU İTİRAF ETTİ

AB Konseyi Reykjavik toplantısına katılan Cumhurbaşkanı Yardımcısı İliyana Yotova, Üsküp’ün sistematik olarak oradaki Bulgarların insan hakları ihlalinden bahsetti. Yotova, Bulgaristan- Makedonya sınır kapısında AP’nin Bulgar milletvekillerinin durdurulduğunu ve “giriş yasağı olan kara liste” bulunduğunu öne sürdü.

İliyana Yotova: “Kuzey Makedonya’da, girişi yasaklanan Bulgarların kara listesi var. Bu listed hiç bir gerekçe belirtilmeden bir Bulgar AP milletvekilinin ismi de var. Bu Avrupa değerlerine ve birlik, dayanışma, karşılıklı saygı gibi toplumlar arasında olan değerlere kaba bir provokasyondur. En tehlikeli eğilim ise, komşu bir ülke, AB Konseyi ve AB üyesi bir ülkeye karşı nefret dilinin yayılmasıdır” uyarısını iletti.

Makedonya Başbakanı Dimitar Kovaçev Reykjavik bu iddialara karşılık: “Bulgaristan’ın Kuzey Makedonya’ya kullandığı tavır, Rusya’nın Ukrayna’ya kullandığı tavra çok benziyor” dedi.

Aynı zamanda Belgrad’da güvenlik forumunda açıklama yapan Kuzey Makedonya Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski, Kuzey Makedonya’ya giriş yasağı bulunan Bulgarların listesinin olduğunu itiraf etti.

Pendarovski: “Hangi şahısların girmesi veya girmemesi konusunda değerlendirme yapıyoruz. Buna bazı AP vekilleri de dahil. Ülkemize karşı bölücü fikirler gösteren kişilerin girişine izin verilmeyecek” dedi.

Ilgili Haberler