MACRON VE SHOLZ’DAN VUÇİÇE, ZOR KARARLAR İÇİN HAZIRLIKLI OLMASI ÇAĞRISI YAPILDI

Sırbistan Cumhurbaşkanlığı ofisi Fransa Cumhurbaşkanı Emanuel Macron ile Almanya Şansölyesi Olaf Scholz’dan bir mektup aldıklarını duyurdu.

Macron ve Scholz’un yazığı mektupta ‘‘Bu ortak mektubu Arvupa kıtası güvenliği ve Batı Balkanlar bölgesi istikrarı için önemli olan bir zamanda gönderiyoruz. Rusya’nın Ukrayna’ya saldırdığı bir zaman da Batı Balkanların Avrupa perspektifinin gerçekleşmesi için uzun zamandır var olan ikili ve bölgesel anlaşmazlıkları çözmeye yönelik daha güçlü çabalar göstermemiz gerekmektedir. Kosova ile Sırbistan’ın ilişkilerinin normalleşmesi Batı Balkanlar için temel teşkil etmektedir’’ yazmaktadır.

Macron ve Sholz, Vuçiç’e Kosova Sırbistan diyalogu konusunda kararlı ve zor kararlar almak için hazır olması çağrısında bulundu.

Ayrıca mektubun devamında ‘‘Tansiyonun yükseldiği son olaylar göstermiştir ki hem uygulamada hem de siyasi planda acilen yapıcı adımlar atılmalıdır. Biz, Miroslav Lajçak’a destek olmaları için Jens Plener ve Emanuel Bono’yu bu konu ile ilgili temsilci atadık. Biz, danışmanlarımızın Lajçak ile birlikte Kosova ve Sırbistan’I ziyaret etmelerini ve sürecin hızlı bir şekilde ilerlemesi için imkanları değerlendirmelerini öneriyoruz. Bu insiyatifini sizin ilgi ve desteğini bulmasını samimiyetle umut ediyoruz’’ denildi./Balkan Postası

Ilgili Haberler