LAJÇAK: AB’NİN BALKANLAR İÇİN BİR PLANI VAR

AB Kosova Sırbistan diyalogu özel elçisi Miroslav Lajçak Karadağ’da sorulan sorular üzerine Açık Balkan projesi hakkında konuştu. Lajçak, AB standartları için olan tüm girişimlere destek verdiklerini belirtti.

Lajçak, Karadağ’ın Budva şehrinde düzenlenen Güneydoğu Avruğa Demokrasi Zirvesi öncesi yaptığı açıklamada Ortak Bölgesel Pazar oluşturma sürecinin hızlanması gerektiğini ve bunun için atılan tüm adımları desteklediklerini ifade etti.Lajçak, Ukrayna krizinin Batı Balkan ülkeleri için bir fırsat olduğunu ancak bunu kullanıp kullanmama konusunda, ülkelere kaldığını belirtti.

Lajçak, Ukrayna savaşının herşeyi değiştirdiğini ve herkesin yüzleşmesi gereken sorunları ve sonuçları ortaya çıkardığını ifade etti.

Lajçak ‘‘Bölge yanlız değil. AB, ister ekonomik ister sosyal etki konusunda savaşın sonuçlarının üstesinden gelmeniz için yardımcı oluyor. Batı Balkan ülkelerine nasıl yardım edebileceğimiz konusunda bir planımız var’’ dedi.Ukrayna savaşının trajik olmasına ragmen, AB genişleme sürecini yeniden gündeme getirdiğini belirtti.Lajçak, bu süreçten sonra artık bölgenin bekleyemeyeceğini belirtti. Bunun için de entegrasyonun hızlandırılması gerektiğini ifade etti.

Birleşik Krallık Batı Balkanlar özel temsilcisi Stuart Peach, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısından sonra işlerin değiştiğini ve artık daha cesur olmanın zamanının geldiğini belirtti. Rusya’nın Ukrayna’yı işgal ederken kimsenin barışçıl olamayacağını ifade etti. Aynı şekilde Rusların bölgede sorun yaşatmak istediğini ama Birleşik Krallığın bölge ülkelerinin arkasında olduğunu belirtti.

Zirveye Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani, Kuzey Makedonya Başbakan Yardımcısı Bojan Mariciç ve ABD’nin Batı Balkanlar Özel Temsilcisi Gabriel Escobar katılıyor./Balkan Postası

 

 

 

 

 

Ilgili Haberler