KUZEY MAKEDONYA’DA “BALKANLAR’DA TÜRK DİZİLERİ” PANELİ DÜZENLENDİ

Kuzey Makedonya’nın başkenti Üsküp’te, “Balkanlar’da Türk Dizileri” konulu panel gerçekleştirildi.

Üsküp Yunus Emre Enstitüsünce (YEE) düzenlenen panele, YEE Başkan Yardımcısı Ahmet Naim Çiçekler, Balkan Ninnisi dizisi başrol oyuncusu Erdal Özyağcılar’ın yanı sıra dizi ekibi, ülkedeki Türk kurum ve kuruluş temsilcileri, siyasiler ve sinemaseverler katıldı.

Çiçekler, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, YEE’nin dünyanın dört bir yanında Türk kültürünü ve Türk dilini tanıttığını belirterek, enstitünün en önemli vazifelerinden birisinin, Türkiye ile dost insan sayısını artırmak olduğunu vurguladı.

Yılda 1000’in üzerinde kültür-sanat faaliyeti gerçekleştirdiklerini aktaran Çiçekler, “Bugün de Türk dizileri üzerine etkinlik serimizin ilkini Üsküp’te yapmaya karar verdik. Balkan Ninnisi dizisinin ekibiyle beraberiz. Dünyada en fazla dizi ihraç eden ikinci ülkeyiz ve dizilerimizin de hem Türkçemizin hem de Türk kültürün dünyaya aktarılmasında önemli bir katkısı var.” diye konuştu.

İnsanların Türkçe öğrenmedeki en önemli sebeplerinden birisinin de dizilere yönelik hayranlıkları olduğuna işaret eden Çiçekler, Türkiye’nin 2023 vizyonu kapsamında özellikle Türkçe’nin öğretilmesi olmak üzere kültürel anlamda çok daha önemli işler yapacaklarına inandıklarının altını çizdi.

Ilgili Haberler