KUZEY MAKEDONYA,ARNAVUTLUK VE KOSOVA’DAN UKRAYNA’YA DESTEK MESAJI

Kuzey Makedonya, Arnavutluk ve Kosova, Rusya’nın ayrılıkçı sözde Donetsk ve Lugansk halk cumhuriyetlerini tanıma kararını kınayarak, Ukrayna’ya destek mesajları yayınladı.

Kuzey Makedonya Dışişleri Bakanı Buyar Osmani, Twitter hesabında yaptığı paylaşımda, “Ukrayna’nın Donetsk ve Lugansk bölgelerinin Rusya tarafından bağımsız bölge olarak tanınmasını sert bir şekilde kınadıklarını” vurguladı.

Osmani, “Bu gibi adımlar, uluslararası hukukun ağır ihlalidir. Kuzey Makedonya, Ukrayna’nın egemenliği ve toprak bütünlüğüne yönelik açık desteğini yineliyor” ifadesini kullandı.

Arnavutluk Avrupa ve Dışişleri Bakanı Olta Xhaçka da sosyal medyadaki paylaşımında, ülkesinin, Rusya’nın Donetsk ve Lugansk bölgelerinin bağımsızlığını ilan etmesini kınadığını belirtti.

Xhaçka, “Bu uluslararası hukukun, Minsk Anlaşması’nın ve Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve egemenliğinin açık ihlalidir. Arnavutluk, Ukrayna’nın desteklenmesi noktasında ortakları ve müttefiklerinin yanındadır” değerlendirmesinde bulundu.

Kosova Başbakanı Albin Kurti, meclis oturumunda yaptığı konuşmada, Ukrayna ve Rusya arasındaki meseleye değinerek, Kosova’nın her zaman AB, ABD ve NATO ile aynı safta yer alacağının altını çizdi.

Kosova Dışişleri Bakanlığı da “Kosova, Rusya’nın açık saldırganlığı karşısında Ukrayna’nın yanındadır. Putin bir kez daha barışçıl demokrasiye karşı savaş açmaktadır.Putin, yıllardır Avrupa genelindeki demokrasilere karşı hibrit savaşları açıyor. Özgür dünyanın, Putin ve onun taşeronlarına kararlılıkla yanıt vermesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Ilgili Haberler

 • BULGARİSTAN’DA YILDIRIM DÜŞTÜ: 3 ÖLÜ, 1 YARALI

  Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da yıldırım düşmesi sonucu 3 kişi hayatını kaybetti, 1 kişi de ağır şekilde yaralandı. Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da şiddetli yağışlar ve rüzgarlar etkili oluyor. Sofya’da yağmurdan korunmak için ağaç altına sığınan 4...
 • ARNAVUTLUK İZLANDA İLE BERABERE KALDI

  UEFA Uluslarar Liginde Arnavutluk’un başkenti Tiran’da ‘’Air Albania’’ stadyumunda oynanan Arnavutluk İzlanda maçı beraberlikle sonuçlandı. Maç 1-1 sona erdi Arnavutluk 35 dakikada Lenjan’ın golüyle 1- 0’lık üstünlük yakalarken, İzlanda...
 • KOSOVA GÜNEY KIBRIS RUM KESİMİNİ 5-1’LİK SKORLA GEÇTİ

  UEFA Uluslar C Ligi’nde Kosova ile Güney Kıbrıs karşı karşıya geldi. Vedat Muriqi’nin 2 gol attığı maçı Kosova 5-1’lik skorla kazandı.. Kosova ile Güney Kıbrıs, UEFA Uluslar C Ligi’nde kozlarını paylaştı. Fadil Vokrri...
 • ABD HAZİNE BAKANLIĞI BOSNALI SAVCIYI KARA LİSTEYE ALDI

  ABD Hazine Bakanlığı, Bosna Hersek Devlet Savcısı Diana Kajmakovic’i kara listeye aldı. Yolsuzlukla ve suçlularla iş birliği yapmakla suçlanan Kajmakovic’in suç çeteleriyle bağlantıları olduğu iddia edildi. Bosna Hersek Savcılığı Yolsuzluk Departmanı Şefi olan...