KUZEY MAKEDONYA SAVUNMA BAKANI: UKRAYNA ÜSKÜP’TEN EK ASKERİ YARDIM İSTEDİ

Kuzey Makedonya Savunma Bakanı Slavjanka Petrovska, Ukrayna’dan ek askeri yardım için yeni bir talep geldiğini bildirdi.

Gazetecilere, Kiev’in talebi sınıflandırdığı için Ukrayna’nın ne tür bir askeri yardım talep ettiği konusunda daha fazla ayrıntı veremeyeceğini söyledi.

“Geçen hafta sanırım yeni bir talep geldi, tabii ki Ukrayna tarafından sınıflandırıldı. Birkaç talep var ve dediğim gibi bunlar gizli, bu yüzden kamuoyuyla paylaşamam” dedi.

Kuzey Makedonya Ordusu Genelkurmay Başkanlığı’nın Kiev’in talebine yanıt vermenin mümkün olup olmadığını ve ne ölçüde yanıt verileceğini değerlendirdiğine işaret eden Bakan, hükümetin Ukrayna’ya ek askeri yardım kararı alması durumunda kamuoyunu bilgilendireceğini kaydetti.

Petrovska, “Şu anda bahsettiğim gibi bir analiz yapılıyor ve tabii ki Ukrayna’ya, Kuzey Makedonya Cumhuriyeti’nin bu desteği sağlamasına ihtiyaç olduğu sürece açığız.”

Kuzey Makedonya Savunma Bakanlığı şimdiye kadar eski T-72 tankları, askeri teçhizat ve mühimmatın yanı sıra 12 Mi-24 helikopterinin Ukrayna’ya çeşitli vesilelerle bağışlandığını doğruladı./Balkan Postası

Ilgili Haberler