KUZEY MAKEDONYA PLASTİK POŞET KULLANIMINI YASAKLADI

Kuzey Makedonya’da bugünden itibaren plastik poşet kullanımına yasak getirildi.

Hükümet, yasak vasıtasıyla ülkenin ürettiği çöp miktarının azaltılmasını planlıyor.

Çevreciler, hükümetten tek kullanımlık plastik ürünlerin de yasaklanmasını talep ediyor.

Ülkede marketlerde müşterilere artık plastik poşet yerine 15 dinara (25 sent) mal olan doğada çözünen poşetler sunulabiliyor.

Kuzey Makedonya Çevre Bakanı Naser Nuredini, doğada çözünen poşetlerin bu fiyata alınması kararının amacının vatandaşlardan para almak değil, alışveriş şeklini değiştirmek ve vatandaşların çevre kirliliğine dikkat etmesi olduğunu söyledi.

Nuredini, “Doğada çözünen poşetler için ücretlendirmenin özü, bez çanta kullanımı konusunda toplumu bilinçlendirmek, yani plastik kullanımını azaltmaktır” dedi.

Plastik poşet satışı yasağı, yeni Ambalaj ve Atık Yönetimi Yasası ile getirildi. Yasağa uymayan işletmeler, 9 bin ila 140 bin avro arasında para cezasıyla karşı karşıya kalacak.

Üsküp’teki büyük perakende zincirlerinde, plastik poşetlerin kullanım dışı bırakılması kararına saygı duyulurken, marketlerde ve bazı küçük dükkanlarda, örneğin meyveler, sebzeler veya börekler müşterilere hala plastik poşetlerde satılıyor.

Plastik poşet üreticileri, birçok işçinin işini kaybedebileceğini söyleyerek, çevresel önlemin beş ila yedi yıl ertelenmesini talep ederek, plastik poşet kullanımı yasağını protesto etti.

Fakulteti.mk portalına göre, Kuzey Makedonya’da her yıl 5.000 ton poşet dolaşıma giriyor ve her vatandaş günde ortalama iki poşet kullanıyor.

Ilgili Haberler