KUZEY MAKEDONYA BAŞBAKANI ZAEV İSTİFA ETTİ

Kuzey Makedonya’da bugün düzenlenen yerel seçim ikinci turu sonrasında Makedonya Sosyal Demokratlar Birliği (SDSM) Genel Başkanı ve Başbakan Zoran Zaev istifa ettiğini açıkladı.

Kuzey Makedonya Başbakanı Zoran Zaev, hem başbakanlıktan hem de SDSM Genel Başkanlığı görevlerinden istifa ettiğini açıkladı.

Zaev, “Bu gelişmenin sorumluluğunu alıyorum. Başbakan ve SDSM Genel Başkanılığından istifa ediyorum. Güçlü bir Kuzey Makedonya için savaşan tüm ilerici vatandaşları tebrik ederiz.” dedi.

Muhalefete yurtdışından çok para geldiğini söyleyen Zaev, “Para, kendi çıkarları olan bazı iş adamlarından da geldi. Bu paranın sonuçların önemli bir nedeni olduğuna üzülüyorum. Hayal kırıklığımı paylaşmak istiyorum ve sadece dört yıl önce katil ve haydut olanları destekleyenlere üzülüyorum. Bazıları şimdi belediye başkanı veya meclis üyesi olacak. Bunu sadece halkımızı anmak amacıyla belirtmek istedim, ayrılmak zor değil, halkımızın kararını düşünmek zor.” ifadelerini kullandı.

Zaev, “Bu hamlemle insanlara, ülkelerine sahip çıkmayı öğretmeye bir damga vurmak istiyorum. Belki yanılıyorum, zaman gösterecek ama bence, devletin ilericiliği için cesur kararlar alan politikacılara yurttaşların sahip çıkmasında bir sakınca yoktur.” değerlendirmesinde bulundu.

Kuzey Makedonya’da bugün düzenlenen yerel seçim ikinci turu sonrasında Makedonya Sosyal Demokratlar Birliği (SDSM) Genel Başkanı ve Başbakan Zoran Zaev basın toplantısı düzenledi.

Ilgili Haberler