KUZEY MAKEDONYA, 2023 AGİT DÖNEM BAŞKANLIĞINI DEVRALACAK

Kuzey Makedonya, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Dönem Başkanlığını, 12 Ocak 2023’te Avusturya’nın başkenti Viyana’da düzenlenecek resmi oturumda Polonya’dan devralacak.

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatının (AGİT) 12 Ocak 2023’te Avusturya’nın başkenti Viyana’da resmi bir oturum gerçekleştireceği bildirildi. AGİT tarafından yapılan açıklamada, Viyana’da düzenlenecek oturum ile 2023 AGİT Dönem Başkanlığının Kuzey Makedonya’ya devredileceği duyuruldu. Açıklamada, AGİT Dönem Başkanlığını devralan Kuzey Makedonya’nın Dışişleri Bakanı Bujar Osmani’nin değerlendirmelerine yer verildi.

“UKRAYNA’YA KARŞI BAŞLATILAN SALDIRI, BARIŞ VE İSTİKRARI TEHDİT EDİYOR”

Konuyla ilgli açıklamalarda bulunan Osmani, “2023 için AGİT Dönem Başkanlığını üstlenmek büyük bir sorumluluk ve onurdur. Amacımız, insanların yararı ve ihtiyaçları doğrultusunda Helsinki Nihai Senedi’nin ilkelerine odaklanmak olacaktır” ifadelerini kullandı.

Çatışma bölgeleri başta olmak üzere yardım ve desteğe ihtiyaç duyan insanlara ulaşmayı hedeflediklerini ifade eden Osmani, “AGİT’i krizleri hafifletmede ve barışı desteklemede daimi bir sağlayıcı olarak görüyoruz. Ukrayna’ya karşı nedensiz bir şekilde başlatılan saldırı, Avrupa güvenlik mimarisini sarstığı gibi kıta ve ötesinde barış ve istikrarı tehdit ediyor” ifadelerini kullandı.

Ilgili Haberler