KURTİ – VUÇİÇ GÖRÜŞMESİNDEN ANLAŞMA ÇIKMADI

Kosova ve Sırbistan bugün Brüksel’de yaptıkları görüşmede mütekabiliyet, belge ve araç plakaları konusunda anlaşmaya varamadı.

İki ülke liderleri ile yaptığı görüşmeden sonra basına açıklama yapana AB Dış politikave Güvenlik şefi Josep Borel anlaşmanın gerçekleşmediğini açıkladı.

Ancak Borell Mütekabiliyet kararının yürürlüğe girdiği 1 Eylül’e kadar daha zaman olduğunu belirtti.

Borel ‘‘Biz araç plakaları ve belgeler konusunda tansiyonun yükseldiğini gördük. Uluslararası toplum bir daha durumun gerginleştiğini görmeyecek. Taraflar bu konuda sorumlu davranacak. Bugün anlaşmaya varamadık ama bu hikayenin sonu değil. Iki lider de sürecin devam etmesi gerektiği konusunda mutabık kaldı. Görüşmeler ileri ki günlerde yeniden olacak 1 Eylül’e kadar zaman var’’ dedi.

Borel, her iki lidere de bugünkü görüşmenin olağan bir görüşme olmadığını kriz dönemi görüşmesi olduğunu söylediklerini belirtti.

Borel ‘‘Bu görüşme normal, olağan bir görüşme değildi. Bu görüşme kuzeydeki tansiyonun yükselmesinden sonra planlandı. Her iki lidere de bu görüşmenin kriz zamanı görüşmesi olduğunu ve alandaki durumu sakinleştirmeyi amaçladığını söyledim’’ dedi.

Borel, aynı şekilde kuzeydeki herhangi bir gerginlikte her iki liderin sorumlu olacağını söyledi.

Borel ‘‘Bu görüşme her iki liderin sorumluluğu için yapıldı. Kosova’nın kuzeyinde istikrar ve barışın sağlanması için iyiniyetli bir çözüm odaklıdır. Bu olaylar Avrupa’nın kritik bir döneminde kıtamızda, Ukrayna savaşı olduğu dönemde gelişti. Bu dönem tansiyonun yükseltilmesi zamanı değil, çözüm bulma zamanıdır’’ dedi./Balkan Postası

 

 

Ilgili Haberler