KURTİ VE DODİK ARASINDA “SIRP BELEDİYELER BİRLİĞİ” RESTLEŞMESİ

Kosova Başbakanı Albin Kurti, Kosova’da kurulması istenen Sırp Belediyeler Birliği’nin ülke içinde bir Sırbistan devleti anlamına geleceğini söyledi.

Saraybosna basınına konuşan Kurti, Kosova’nın kendi içinde bir Sırp Cumhuriyeti kurulmasına izin vermeyeceğini zira Bosna Hersek’in bu konuda yaşadığı acı tecrübeye şahit olduklarını söyledi.

Kosova’nın uzlaşı istediğini ve diyalog taraftarı olduğunu fakat Belgrad ve Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic’in uzlaşmaya yanaşmadığının görüldüğünü söyleyen Kurti, “Sırbistan normal bir devlet değil. Sırbistan, Kremlin ile sıkı ve kapsamlı ilişkileri olan bir otokrasi. SNS iktidarı sırasında Sırbistan, Rusya’nın bir vilayetine dönüştü. Bu Balkanlar için tehlikeli bir durum çünkü Belgrad’ın hegemonyası ile mücadele ederken karşımızda Rusya’yı da buluyoruz.” diye konuştu.

Kosova dahilinde bir Sırp Belediyeler Birliği kurulmasını talep eden Sırbistan’ın yıkıcı emelleri olduğunu ileri süren Kurti, “Kosovalı Sırplar adına bir şey istemiyorlar. Arzuladıkları şey sadece bizim aleyhimize olan bir şey. Kosova’yı sahte devlet olarak adlandıran Belgrad’ın Sırp Belediyeler Birliği talebi ciddi değil. Sırp Belediyeler Birliği talep edenlerin önce Kosova’yı tanımaları gerek. Onların bunu isteme sebebi, Kosova’nın fonksiyonelliğini kaybetmesini amaçlamaları” dedi.

Kurti’ye cevap veren Bosnalı Sırp lider Milorad Dodik, Kurti’nin dünyayı Sırp Cumhuriyeti üzerinden korkutmaya çalıştığını ve bu yolla uluslararası yükümlülüklerini yerine getirmekten kaçındığını ileri sürdü.

Bosna Hersek dahilindeki Sırp Cumhuriyeti’nin anayasal bir yapı olduğunu ifade eden Dodik, Kosova’daki Sırp Belediyeler Birliği’nin ne Sırp Cumhuriyeti ne de Sırbistan ile alakası bulunmadığını iddia etti.

Ilgili Haberler