KURTİ: SIRP BELEDİYELER BİRLİĞİ’NİN KURULMASI MÜMKÜN DEĞİL, SIRBİSTAN 1999 SAVAŞI İÇİN TAZMİNAT ÖDEMEK ZORUNDA

Kosova Başbakanı Albin Kurti, Kosova’da Sırp Belediyeler Birliği’nin (ZSO) kurulmasının Anayasa’ya aykırı olduğu için mümkün olmadığını ve 1999 savaşının tazminatını Sırbistan’ın ödemesi gerektiğini söyledi.

Kurti, Kosova’nın “bağımsızlık ilanından bu yana nüfusun yüzde 93’ünün Arnavutlardan oluşmasına rağmen” çok etnikli olduğunu söyledi.

“Kosova’da Sırp Belediyeler Topluluğu’nun  kurulması Anayasa’ya aykırı olduğu için mümkün değil. Bağımsızlığını ilan ettiğimizde, Kosova’nın yüzde 93’ü Arnavut olmasına rağmen, Arnavut değil, çok etnikli denilebileceğini söyledik. Şu anda tek uluslu bir Birlik oluşturmak mümkün değil çünkü halihazırda Kosova Belediyeler Birliğimiz var. Kurti, hem siyasi aktivist hem de muhalefet üyesi ve bugün bile başbakan olarak azınlıkların tüm haklarını ayrım gözetmeksizin taahhüt eden ve onaylayan bir Kosova vatandaşıyım” dedi.

“Kosova, 1999’da kaybedilen savaş için Sırbistan’a tazminat ödeyemez, ancak Sırbistan’ın Kosova’ya insan ve maddi mallar açısından verdiği zararı telafi etmesi gerektiğini” de sözlerine ekledi./Balkan Postası

 

Ilgili Haberler