KURTİ: NATO BARİKATLARI KALDIRMAK İÇİN SÜRE İSTEDİ, ANCAK BARİKATLARA DAHA FAZLA TAHAMMÜL EDEMEYİZ

Kosova başbakanı Albin Kurti Kuzey’deki olaylarla ilgili sürekli olarak NATO/KFOR ile irtibatta olduklarını açıkladı.

Kurti, KFOR’un barikatları kaldırmak için kendilerinden biraz daha süre istediklerini belirtti.

Kurt, Kosova’yı karıştırmak isteyenlerin amaçlarına ulaşamayacaklarını ifade etti. Sırbistan’ın KFOR’a yaptıkları asker gönderme talepleri sorusunda ise Kurti, bu adımın Sırbistan’ın güçsüzlüğünü gösterdiğini söyledi.

Kurti ‘‘KFOR barikatları kaldırmak için bizde biraz daha süre istedi. Sürekli olarak KFOR ile kordine ve iletişim halindeyiz. Bu barikatları uzun süre tolere etmemiz mümkün deği. Sırp organize suç örgütlerinin yaptıkları bu olaylar onlar için sonun başlangıcı. Devletimiz hiçbir zaman bu kadar rayında değildi’’ dedi.

Konuşmasının devamında Kurti ‘‘Sırbistan’ın KFOR’a yaptığı Kosova’ya asker gönderme talebi tabii ki gerçekçi değil. Kosova’da hiç bir zaman Sırp askerine ihtiyaç yoktur. Sırbistan’ın bu talebi onların hala geçmiş yüzyıllarda yaşadığını göstermektedir’’ dedi.

Kurti ‘‘bunun için sivil bir protestodur diyemem çünkü ortada silahlı kişiler var ve Kosova’nın 1999 yılına dönmesini istiyorlar. Bunlar Putin’in fotoğraflarını taşıyor ve Sırbistan’ın Rusya olmasını istiyorlar. Aynı şekilde Kosova’yı da istikrarsızlaştırmayı amaçlıyorlar’’ dedi./Balkan Postası

 

Ilgili Haberler