KÜRESEL BARIŞ ENDEKSİ: BOSNA HERSEK, GÜVENLİK AÇISINDAN BÖLGEDE SON SIRADA

Küresel Barış Endeksi (GPI) tarafından yayınlanan veriler, Bosna Hersek‘in dünyada yaşam ve yolculuk için en emniyetli ülkeler arasında 58‘inci sırada yer aldığını gösterdi.

Küresel Barış Endeksi, dünyanın 163 ülkesini siyasi istikrar, komşu ülkelerle ilişkiler, iç ve dış çatışmalar, suç oranı ve mülteci sayısı verilerini baz alarak ülkelerin güvenliğine ilişkin bir sıralama yayınladı.

Listede Bosna Hersek’in Balkanlar‘da en az güvenli ülke olmasının sebepleri siyasi istikrarsızlık, sivil ve yerel polis arasındaki ilişki, ülke içinde tartışmaların sıklığı ve komşu ülkelerle ilişkiler olarak gösterildi.

Nezavisne Novine gazetesine konuşan Sosyolog Vladimir Vasic, Bosna Hersek’in savaş tarihinin günümüzde belirsizliğe sebep olduğunu, Bosna Hersek’teki uluslararası faktöre hem ihtiyaç duyulduğunu hem de bu faktörün olumsuz yanları olduğunu söyledi.

Vasic, „Siyaset liderleri sürekli anlaşamadıklarını söylüyorlar. Bunların hepsi yatırımcıların tercihlerine, insanların Bosna Hersek’ten gitmesine ve sadece siyasi değil, sosyoekonomik istikrarsızlığa da etki ediyor.“ dedi.

Eski Yugoslavya ülkelerinden en güvenli ülke, dünya sıralamasında yedinci sırada yer bulan Slovenya oldu. Diğer Balkan ülkelerinden Hırvatistan 15, Kuzey Makedonya 36, Karadağ 48, Sırbistan ise 52’nci sırada yer alıyor.

En güvenli ülkeler listesinin başında 15 senedir İzlanda bulunuyor. İlk on sırada ise Yeni Zelanda, İrlanda, Danimarka, Avusturya, Portekiz, Çekya, Singapur ve Japonya bulunuyor.

Ilgili Haberler