KOSOVA’NIN KUZEYİNDE GÜVENLİK ÖNLEMLERİ ARTIRILDI

Kosova polisi, kötüleşen güvenlik durumu nedeniyle Kuzey Mitroviça ile Leposaviç yolu üzerinde araç kontrol noktaları oluşturularak güvenlik tedbirlerinin artırıldığını duyurdu.

Kosova-Sırbistan arasındaki gerilim artıyor. Kosova polisi tarafından yapılan yazılı açıklamada, artan güvenlik tehdidi nedeniyle Kuzey Mitroviça ile Leposaviç yolu üzerinde araç kontrol noktaları oluşturulduğu bildirildi. Kontrol noktalarının halkın hareket özgürlüğünün garanti altına alınması, suç eylemlerinin ve kaçakçılığın engellenmesi için oluşturulduğu ifade edildi. Açıklamada, “Kosova polisi, ülkenin tamamında düzenin korunması ve genel güvenliğin garanti altına alınmasına yoğunlaşmış durumda ve gereklilik halinde sahada kanuni düzenin teminat altına alınması için gerekli adımları atmaktadır” ifadeleri kullanıldı.

Avrupa Birliği Kosova Hukukun Üstünlüğü Misyonu (EULEX) tarafından yapılan açıklamada ise Kosova’nın kuzeyindeki devriyeler sırasında maskeli ve silahlı şahıs ile grupların varlığına rastlandığı, durumun rahatsız edici olduğu aktarıldı. Açıklamada, “Bu kabul edilemez. İlave barikatlar kurulduğuna şahit oluyoruz. Hareket hürriyetini engelleyen ve yasaya aykırı olan bu barikatların derhal kaldırılması gerekiyor. Bunlara ek olarak Kosova’nın kuzeyindeki suçlar da endişe verici. Kosovalı Sırp polis memurlarının istifasıyla oluşan güvenlik boşluğu, suç çeteleri tarafından istismar ediliyor. Bunu engellemek kolluk kuvvetlerinin görevi” denildi.

Ilgili Haberler