KOSOVA’NIN AVRUPA KONSEYİ ÜYELİK BAŞVURUSUNA SIRBİSTAN’DAN TEPKİ

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç, Kosova’nın bugün Avrupa Konseyi üyeliği için yaptığı başvurunun Washington anlaşmasına aykırı olduğunu belirtti.

Vuçiç, yarın güvenlik konseyini toplayacağını açıkladı.

Vuçiç ‘‘Az önce Donika Gervalla’nın sözde Kosova devletinin Avrupa Konseyi üyeliği için başvuruda bulunduğunu açıklamak istiyorum. Bu adım Washington anlaşmasının ağır bir şekilde çiğnenmesi demektir. Biz hiç bir şekilde çatışmaya girmeden rasyonel bir cevap vermeliyiz’’ ifadelerini kullandı.

Vuçiç, bu oyunu Avrupa’nın ana ülkelerinin oynadığının farkındayız dedi.

Vuçiç, ‘’biz egemenliğini korumak isteyen küçük ve barışçıl bir ülkeyiz, bu adıma diplomatik ve barışçıl bir karşılık veredeğiz’’ diyerek hayatın bir savaş olduğunu ve yapılan ‘şantaj ve ultimatomlara’’ boyun eğmeyeceklerini belirtti.

Vuçiç ‘’bizim görevimiz ülkemizi korumak, Belgrad’tan Kosova’nın bağımsızlığını tanıması istenecek dedi.

Vuçiç, Avrupa Konseyinin % 67 ile %70 arasında Kosova’nın üyeliğine evet diyeceğini ancak Kosova’nın sadece Avrupa Konseyi üyesi olmakla yetinmeyeceğini ifade etti.

Vuçiç, Kosova’yı bu adımı atmaya kim yöneltti bunun cevabını bulmak için çok uyanık ve akıllı olmalıyız. Kosova’yı tanımamızı istiyorlar, biz bunu yapmayacağız ifadelerini kullandı./Balkan Postası

 

 

Ilgili Haberler