KOSOVA’DA DOĞDU, TÜRKİYE’DE KURTULDU

Kosovalı doktorlar, kalbinde 3 ayrı sorun olan Tiar bebek için Türk hekimlerden yardım istedi. Ambulans uçakla İstanbul’a getirilen minik hasta, ölümün kıyısından kurtarıldı.

Kosovalı Nitaj Ailesi’nin 12 günlük bebeği Tiar, solunum sıkıntısı yaşadı. Bebeğin kalbinde delik, aort damarında daralma ve kalp yetmezliği saptandı. Kosovalı doktorlar, İstanbul’daki özel bir hastaneyle temasa geçti. Tiar bebek uçak ambulansla Türkiye’ye getirildi.
GÖĞSÜ 48 SAAT AÇIK KALDI

Vücudunda enfeksiyon olan çocuğa 1 hafta ilaç tedavisi uygulandı, sonra ameliyata alındı. Başarılı operasyonlarla sağlığına kavuşan bebek, ailesiyle ülkesine döndü. Ameliyatı yapan ekipten Prof. Dr. Arda Özyüksel, damardaki darlığın bebeğin kalp zarından alınan yamayla giderildiğini belirterek, “Kan dolaşımını vücudun alt kısmında durdurduk, sadece beyin damarlarına yönlendirdik. Kalp dokusu ödemlendiği için göğüs kemiğini 48 saat açık bıraktık. Kalp dokusu iyileşince göğsü kapattık” dedi. Özyüksel, Tiar bebeğin 1 yıl sonra yeniden ameliyata alınıp kalbindeki deliğin kapatılacağını söyledi.

ÇARESİZLİĞİ YIKAN UMUT

Hastalığı öğrenince çok çaresiz hissettiğini söyleyen baba Jeton Nitaj, “Aradığımız umudu Türkiye’de bulduk. Süreç stresliydi. Türk doktorlar çocuğumu iyileştirdi” dedi.

Ilgili Haberler