KOSOVA TÜRK MİLLETVEKİLİ JILTA DEVLET TELEVİZYONUNUN TÜRK GAZETECİNİN SÖZLEŞMESİNİ YENİLEMEMESİNİ ELEŞTİRDİ

Kosova Demokratik Türk Partisi’nin (KDTP) Kosova Meclisi’ndeki milletvekillerinden Fidan Brina Jılta, kamu televizyonu RTK’nın Türk redaksiyonunda 14 yıl çalışan gazetecinin  iş sözleşmesinin  devam ettirilmemesini eleştirerek, Kosova’da Türk halkının Prizren ve Mamuşa’da olup bitenler hakkında haber almaktan  mahrum bırakıldığını belirtti.

Milletvekili Jılta Meclis genel kurulu oturumunda yaptığı konuşmada şunlartı belkirtti:

“Bugün gündemdışı konular arasında Multietnik grubunun Türk Milletvekilleri olarak Kosova Devlet Televiziyonu RTK dan sözleşmesinin uzatılmadığı için 14 yıl çalıştıktan sonra, çalışmasına son verilen bir gazetecimizin işten uzaklaştırıldığından rahatsız olduğunuzu dile getiriyorum.

Bu gazetecimiz 14 yıl boyunca Prizrende ve Mamuşada yaşayan Türklerin sesi, gözü, kulağı olmuştur. Çok önemli haberlere imza atmış, kalemiyle, kamerasıyla Türklerin yoğunlukta yaşadığı Prizren ve Mamuşa‘dan haberleri Kosova‘nın geneline duyurmuştur.

Sözleşmelerin devem ettirilmemesi kararı ile gazetecimiz kadar bizleri de hem üzmüş hem de düşündürmüştür.

Ortağı olduğumuz hükümette haber alma haklarımızın korunması gerekmektedir.

Bu durumu Topluluklardan Sorumlu Başbakan Yardımcısına da ilettiğimizi fakat hala bir sonuca ulaşamadığımızı bildirmek istiyorum.

Kosova Devlet Televiziyonu RTK Türk Redaksiyonunda Türk çalışanın çok olmasını savunan ve Topluluklardan olmayan bir sorumlu bulunmaktadır. Aslında toplulukların redaksiyonunun başında bir topluluk temsilcisinin olması gerekmektedir.

Türk Toplumunun etkinliklerinin çoğu Prizren ve Mamuşa‘da yapılmaktadır ve buradan bir gazetecinin işinden uzaklaştırılması bizim Devlet Televiziyonundaki sesimizi kesilmek istenmesi anlamına gelmektedir.

 

Eğer bizler Kosova‘da Multietnik bir yapının içinde yaşıyorsak, Kosova Anayasasına dayalı haklarımız da vardır. Yani her toplumun kendi anadilinde haber alma hakı vardır. Ve bu haberlerin birçoğu Prizren ve Mamuşa‘dan Devlet Televizyonuna aktarılmaktadır.

Ondan dolayı burada gazetecimizin olması çok önemlidir.

Açılan konkura baktığımızda Ulçin kentinden bir muhabir istenmektedir. Kosova dışında bulunan Ulçin için konkur açılırken, Kosova‘nın içindeki Prizren şehri muhaberine konkur açılmamıştır. Bu konunun sonuna kadar takipçisi olacağımızı bildiriyorum.”

Ilgili Haberler