KOSOVA – SIRBİSTAN GERGİNLİĞİ: BATILI DİPLOMATLAR PRİŞTİNE’DE – SIRP YETKİLİLER MOSKOVA’DA

Batılı diplomatlar Escobar ve Lajçak, Kosova Sırbistan diyalogu çerçevesinde Kosovalı yetkililerle görüşmek için Priştine’de. Priştine’de bu gelişmeler yaşanırken Sırbistan İçişleri Bakanı Aleksandar Vulin Kosova konusunda Rusya’dan ayrdım istemek için Kremlin’de.

Kurti ile Vuçiç’in görüşmesinden bir kaç gün sonra Amerikalı Diplomat Escobar ile Avrupalı diplomat Lajçak Priştine’ye gitti.

Aynı şekilde Amerikalı diplomat Ned Price’ta Priştine’ye ulaştı.

Avrupalı diplomatlar gelecek hafta içerisinde de taraflar arasında yeni bir görüşme olacağını teyyit ettiler.

Batılı diplomatlar Priştine’de Brüksel’deki diyalogla alakalı görüşmeler yapacak. Görüşmelerin odağında Priştine ile Belgrad arasında yapılacak olan nihai anlaşma olacak.

Uluslararası diplomasi Kosova’nın kuzeyinde yaşanan gerginliği yakından takip etmeye devam ediyor.

NATO Genel sekreteri Kosova’da 4000 askerin bulunduğunu ve her türlü senaryoya hazırlıklı olduklarını açıkladı.

Batılı diplomatların Kosova’ya yaptıkları bu ziyaret Sırbistan içişleri bakanı Aleksandar Vulin’in Rusya’ya giderek Kosova konusunda yardım istemesi zamanıyla denk geliyor.

Kosova ile Sırbistan arasında ki durum gerginliğini koruyor. Sırbistan Cumhurbaşkanı Vuçiç bir kaç defa bu konuda sert açıklamalar yapamaya devam ediyor.

Sırbistan’ın Kosovalı Sırpları korumak için müdahale ederiz sözleri karşısında, ABD’nin Kosova büyükelçisi Greg Delawie de tepki göstermiş ve Sırbistan’ın Balkan barışı için gerçek bir tehdit olduğunu söylemişti./Balkan Postası

 

 

 

Ilgili Haberler