KOSOVA’NIN KUZEYİNDE GERİLİMİN NEDEN YÜKSELDİ?

Kosova’nın Sırbistan’a yönelik mütekabiliyet kararının uygulanmaya başlamasına bir kaç saat kala Kosova’nın kuzeyinde gerilim yükselmeye başladı. Kuzeye giden bazı yollar kapatıldı Sırplar sirenlerle toplanmaya çağırıldı.

Pazar günü öğleden sonra Kuzey Mitrovica’da siren sesleri çalmaya başladı. Bu sirenler Kuzey’de yaşayan Sırpların toplanması için çalındı.

Bu sirenler sözde Sırbistan Kosova ofisi başkanı Aleksandar Petkoviç’in kapalı kapılar ardında Sırp Listesi partisi ile toplantı yaparken gerçekleşiyordu.

Bir saat sonra Kosova Polisi sözcüsü Besim Hoti Zubin Potok belediyesine bağlı Rudar köyüne giden yola barikat kurulduğunu açıkladı. Barikatın nedeni köye Kosova özel birliklerinin gireceği söylentisi nedeniyle kuruldu.

Sözcü Hoti, böyle bir operasyonun söz konusu olmadığını açıkladı.

Bu olaydan sonra Sırplar Jarinje sınır kapısına yakın yollara barikat kurmaya başladı.

Yollarda bazı maskeli kişilerin görüldüğü iddia ediliyor.

NATO/KFOR birlikleri olay yerine intikal etti ve hali hazırda şu an bilgi toplamakta.

Bu olaylar gerçekleşirken Petkoviç’in toplantısı sona erdi ve Petkoviç basına bir açıklama yaptı. Petkoviç ‘‘Uzun ve zor bir görüşme oldu. Petkoviç, ilişkilerin normalleşmesi için Kosova’nın ‘Sırp Belediyeler Birliği’ni kurması gerektiğini söyledi.

Petkoviç ‘‘Tüm Sırp temsilcilerden bugün Sırp Belediyeler Birliğinin kurulmasını istediklerini duydum. Bugün, SBB olsaydı bugün gerçekleşen bu olaylar olmayacaktı’’ dedi.

Kosova hükümeti Sırbistanla olan Jarinje ve Brnjak sınır noktalarının kapatıldığını duyurdu.

1 Ağustos Pazartesiden itibaren Sırbistan vatandaşları Sırbistan’dan verilen kimlik veya pasaportları kabul edilmeyecek onlara Kosova’ya giril/çıkış belgesi verilecek.Bu belgeler aynı Sırbistan’ın Kosovalılara verdiği gibi Kosova’nın tüm hava ve kara noktalarında verilecek ve 90 gün geçerli olacak./Balkan Postası

 

 

 

Ilgili Haberler