KOSOVA KARADAĞ İLE SINIR ANLAŞMASINI TARTIŞMAYA AÇMAYA HAZIRLANIYOR

Kosova ile Karadağ arasındaki sınır çizgisi bir kez daha gündemde. Mevcut sınırın ülkesinin aleyhine olduğunu savunan Kosova Başbakanı Albin Kurti, Karadağ‘da yeni hükümetin kurulmasının ardından konuyu yeniden gündeme getireceklerini açıkladı.

Kosova, Karadağ ile sınır anlaşmasının yeniden tartışmaya açmak için Karadağ‘daki hükümet kurma çalışmalarının tamamlanmasını bekliyor.

Konuyu gündeme getiren Başbakan Albin Kurti, dört yıl önce belirlenen sınırın ülkesinin aleyhine olduğunu savundu.

Mevcut sınır ile Kosova’nın 8 bin 200 hektarlık toprağı “Karadağ’a hediye ettiğini” söyleyen Kurti, geçmiş hükümeti suçladı.

Başbakan Kurti, içinde Rus ve Sırp yanlısı unsurların bulunduğu önceki kabineye kıyasen, Karadağ’ın yeni hükümetiyle konuyu müzakere etmenin daha kolay olacağını söyledi.

Anlaşma 2018 yılında Kosova Meclisi’nde kabul edilmişti

Topraklarının haksız yere ve hatalı bir şekilde komşu ülkeye bırakıldığını iddia etti.

Karadağ‘da hükümetin Şubat ayında düşürülmesinin ardından yeni hükümeti kurma görevi Arnavut asıllı siyasetçi Dritan Abazoviç’e verildi.

Kosova ile Karadağ arasındaki sınır anlaşması, Başbakan Kurti’nin partisinin yoğun muhalefetine rağmen 2018 yılında Kosova Meclisi’nde kabul edilmişti.

Anlaşma, Avrupa Birliği tarafından Kosova’ya vize muafiyeti verilmesi için de şart koşulmuştu.

Ilgili Haberler

 • BULGARİSTAN’DA YILDIRIM DÜŞTÜ: 3 ÖLÜ, 1 YARALI

  Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da yıldırım düşmesi sonucu 3 kişi hayatını kaybetti, 1 kişi de ağır şekilde yaralandı. Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da şiddetli yağışlar ve rüzgarlar etkili oluyor. Sofya’da yağmurdan korunmak için ağaç altına sığınan 4...
 • ARNAVUTLUK İZLANDA İLE BERABERE KALDI

  UEFA Uluslarar Liginde Arnavutluk’un başkenti Tiran’da ‘’Air Albania’’ stadyumunda oynanan Arnavutluk İzlanda maçı beraberlikle sonuçlandı. Maç 1-1 sona erdi Arnavutluk 35 dakikada Lenjan’ın golüyle 1- 0’lık üstünlük yakalarken, İzlanda...
 • KOSOVA GÜNEY KIBRIS RUM KESİMİNİ 5-1’LİK SKORLA GEÇTİ

  UEFA Uluslar C Ligi’nde Kosova ile Güney Kıbrıs karşı karşıya geldi. Vedat Muriqi’nin 2 gol attığı maçı Kosova 5-1’lik skorla kazandı.. Kosova ile Güney Kıbrıs, UEFA Uluslar C Ligi’nde kozlarını paylaştı. Fadil Vokrri...
 • ABD HAZİNE BAKANLIĞI BOSNALI SAVCIYI KARA LİSTEYE ALDI

  ABD Hazine Bakanlığı, Bosna Hersek Devlet Savcısı Diana Kajmakovic’i kara listeye aldı. Yolsuzlukla ve suçlularla iş birliği yapmakla suçlanan Kajmakovic’in suç çeteleriyle bağlantıları olduğu iddia edildi. Bosna Hersek Savcılığı Yolsuzluk Departmanı Şefi olan...