KOSOVA CUMHURBAŞKANI OSMANİ, KARADAĞ KOSOVA SINIRININ UZMANLARCA YENİDEN GÖRÜŞÜLMESİ GEREKTİĞİNİ BELİRTTİ

Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani, Kosova Karadağ sınır hattı düzenlemesinin siyasetçilerin değil artık uzmanların alanında olduğunu belirtti.

Güneydoğu Avrupa Demokrasi Zirvesinde ‘‘Avrupa’da Savaş: Balkanlara Etkisi’’  konusunda konuşan Osmani, bu konuda siyasetçilerin bu konuyu meclise taşıyarak son sözlerini söylediklerini ifade etti.

Osmani ‘‘artık siyasiler konuşmaz bundan sonra uzmanlarca kurulacak olan bir ortak komisyon sınır hakkında kararını verir. Siyasiler belgeleri meclise göndererek son sözlerini söylemişlerdir’’ dedi.

Karadağ başbakanı Abazoviç, daha önce verdiği bir demeçte Kosova Karadağ sınırı konusunun kapandığını ve yeniden gözden geçirme imkanını görmediğini açıkladı.

Bu konu Kosova meclizine geldiğinde büyük tartışmalar yaşanmıştı. O zamanın muhalefetine göre Kosova Karadağ’a 8000 hektar toprak vermişti.

Kosova’ya bu sınır anlaşmasının olması halinde vize serbestisi sözü verilmişti ancak o zaman dan bu zamana kadar bu konuda herhangi bir gelişme olmadı.

O dönemde tepkileri yumuşatmak için her iki hükümet sınır çizgizisinde herhangi bir yanlışlığın olup olmadığı konusunda bir komisyon kurulacağı konusunda anlaşmıştı./Balkan Postası

 

 

Ilgili Haberler