KOSOVA BAŞBAKANI KURTİ: KOSOVA VE SIRBİSTAN ARASINDA YENİ BİR ÇATIŞMA RİSKİ YÜKSEK

Kosova Başbakanı Albin Kurti, Kosova ile Sırbistan arasında yeni bir çatışma riskinin yüksek olduğunu söyledi.

Kosova Başbakanı Albin Kurti,  İtalya’nın yüksek tirajlı La Repubblica gazetesine verdiği demecinde, iki ülke arasında son haftalarda yaşanan gerginliğe ilişkin değerlendirmede bulundu.

Başbakan Kurti, “Kosova ve Sırbistan arasında yeni bir çatışma riski yüksek. Özellikle dünya, Rusya’nın Ukrayna’ya yaptığını gördükten sonra bunun aksini söylersem sorumsuzca davranmış olurum.” ifadesini kullandı.

Sırbistan ile yaşadıkları gerilimin arkasında Rusya’nın olduğunu savunan Kurti, “Ukrayna’nın işgalinden önce olasılıklar azdı, şimdi ise durum değişti. Kremlin’in faşist Panslavizm fikrinin sonucu olarak ilk bölüm, Ukrayna’da gerçekleşti. Örneğin, olursa ikinci bölümü Transdinyester’de görebiliriz, üçüncü savaşın ise özellikle Batı Balkanlar’da Kosova’da olma olasılığı çok yüksek.” değerlendirmesinde bulundu.

Kurti, Ağustos’un üçüncü haftasında Brüksel’de Kosova-Sırbistan ilişkilerinin genel durumuna ilişkin bir toplantı olacağını aktararak, “Umuyorum ki; bu gerginliğin düşmesine yardımcı olur.” yorumunu yaptı.

Ülkesinin NATO üyesi olma arzusunu dile getiren Kurti, NATO’ya üye olmalarının kalıcı barışı sağlamalarına katkı yapacağını ifade etti.

Ilgili Haberler