KARADAĞ’IN YENİ CUMHURBAŞKANI MİLATOVİÇ YEMİN EDEREK GÖREVİNE BAŞLADI

Karadağ’ın yeni Cumhurbaşkanı  Milatoviç yemin töreninde yaptığı konuşmada, “Cumhurbaşkanı görevlerini Anayasa ve yasalara göre sorumluluk, onur, vicdan, adalet ve tarafsızlık içinde yerine getireceğime yemin ederim.” dedi.

Karadağ’ın yeni seçilen Cumhurbaşkanı Jakov Milatović, bugün Karadağ Parlamentosu üyelerinin önünde yemin ederek resmen devlet başkanlığı görevini üstlendi.

Milatoviç yemin töreninde yaptığı konuşmada, “Cumhurbaşkanı görevlerini Anayasa ve yasalara göre sorumluluk, onur, vicdan, adalet ve tarafsızlık içinde yerine getireceğime yemin ederim.” dedi.

Karadağ Parlamentosu’nda düzenlenen yemin törenine yaklaşık 200 davetli katıldı. Karadağ Parlamentosu milletvekilleri ve Karadağ Hükümeti milletvekillerine ek olarak, Karadağ eski cumhurbaşkanı ve eski Hükümet ve Parlamento başkanları, en yüksek yargı görevlerinin temsilcileri ve diplomatik birlik temsilcileri törene katıldı. Bölge devletlerinin cumhurbaşkanlarının yanı sıra ABD, İngiltere ve Almanya’nın özel elçilerinin katılımı da gerçekleşti.

Yemin törenine Sırbistan ve Hırvatistan cumhurbaşkanları Aleksandar Vučić ve Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani, Arnavutluk Cumhurbaşkanı BajramBegaj, Bosna-Hersek (BH) Cumhurbaşkanlığı Üyeleri , Cvijanović, Denis Beqirović ve Zeljko Komšić ile ABD, İngiltere ve Almanya’nın Batı Balkanlar özel elçileri Gabriel Escobar, Stuart Peach ve Manuel Sarrazin katıldı.

Milatović, 2 Nisan’da yapılan ve oyların yaklaşık yüzde 60’ını aldığı ikinci turda cumhurbaşkanlığı seçimini kazandı.

22 Ekim 2007’de onaylanan Karadağ Anayasasına göre cumhurbaşkanı 5 yıllığına doğrudan seçimle seçiliyor. 21 Mayıs 2006’daki bağımsızlık ilanından bu yana, Karadağ cumhurbaşkanı işlevi, 2008 ve 2013 cumhurbaşkanlığı seçimlerinde seçilen Filip Vujanović tarafından yürütülmektedir. 2018 cumhurbaşkanlığı seçimlerinde bu göreve Milo Djukanović seçilmiştir./Balkan Postası

Ilgili Haberler