KARADAĞ’DAN KOSOVA’YA AVRUPA KONSEYİNE ÜYELİK KONUSUNDA DESTEK

Karadağ Cumhurbaşkanı Milo Djukanovic, ülkesinin Kosova’nın Avrupa Konseyine üye olma isteğini anladığını ve desteklediğini söyledi.

Djukanovic, ülkesine ilk resmi ziyaretini gerçekleştiren Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani’yi başkent Podgorica’da resmi törenle karşıladı.

Liderler görüşme sonrası ortak basın toplantısı düzenlendi.

Djukanovic ülkesinin bölgesel işbirliğine bağlı bir ülke olduğunun altını çizerken, ülkesi ile Kosova arasındaki ilişkilerde değişmez olanın “Avrupa değerlerine bağlılık” ilkesi olduğunu kaydetti.

Avrupa değerlerine bağlı olmanın istikrarı sağlamanın tek yolu olduğunun altını çizen Djukanovic, “Kosova’nın Avrupa Konseyine üye olma, barış ortaklığının parçası haline gelme ve Avrupa Birliği (AB) aday ülke statüsü elde etme isteğini anlıyoruz. Bunu sadece anlamakla kalmıyor aynı zamanda destekliyoruz.” diye konuştu.

Djukanovic, Kosovalı mevkidaşı Osmani ile iki ülke arasındaki dostane ilişkilere de değindiklerine işaret ederek, bu ilişkileri mümkün olan tüm alanlarda daha da geliştirme konusunda mutabık olduklarını anlattı.

KosovaSırbistan ilişkilerini de değerlendiren Djukanovic, iki ülke arasındaki sorunların çözümünde bir anlaşmaya varılacağına inandığını ve Kosova’yı desteklediklerini ifade etti.

“Kosova ve Karadağ, geleceği AB’de olan egemen ve demokratik devletlerdir”

Kosova Cumhurbaşkanı Osmani de ülkesi ile Karadağ arasındaki ilişkilerin, Kosova’daki Karadağlılar topluluğu ve Karadağ’daki Arnavut topluluğu sayesinde önemli bir seviyede olduğunu belirtti.

Sırbistan Cumhurbaşkanı Alesandar Vucic’in Kosova ve Karadağ’ı “geçici iki proje devlet” olarak gördüğünü ifade eden ve ülkesinde kurulması istenen Sırp Belediyeler Birliğini yorumlayan Osmani şunları kaydetti:

“Tek bir gerçek var; Kosova ve Karadağ, geleceği AB’de olan egemen ve demokratik devletlerdir. Sırp toplumunun haklarına karşı değiliz, ancak Sırbistan’a bütünlüğümüzü baltalayabilecek ve bölgeye istikrarsızlığı getirecek bir kontrol aracı verilmesine karşıyız.”

Osmani, yarın Karadağ’ın güneyindeki çoğunlukla Arnavutların yaşadığı Tuzi ve Ulcinj belediyelerini ziyaret edecek.

Ilgili Haberler