KARADAĞ HÜKÜMETİ, SIRP KİLİSESİ İLE TEMEL ANLAŞMAYI İMZALADI

Karadağ hükümeti, ülkede Sırp Ortodoks Kilisesi’ne resmi statü kazandıran ve ülkede şiddetli tartışmalar ile hükümet krizine neden olan temel anlaşmayı bu sabah imzaladı.

Başkent Podgoritsa’da gerçekleştirilen imza törenine Başbakan Dritan Abazovic ve Sırp Ortodoks Kilisesi Patriği Porfiriye katıldı.

Abazovic tarafından yayınlanan fotoğraflarda imza törenine Adalet Bakanı Marko Kovac ve Sırp Kilisesinin Karadağ Başpiskoposu Joanikije’nin de katıldıkları görüldü.

İmza törenini dışarıda bir grup vatandaş protesto ederken, polisin çevrede güvenlik önlemleri aldığı gözlendi.

Temel anlaşmaya Abazovic hükümetinin koalisyon ortaklarının yanı sıra Cumhurbaşkanı Milo Djukanovic’in liderliğini üstlendiği ana muhalefet partisi Karadağ Sosyalistleri Demokratik Partisi (DPS) de karşı çıkıyor. DPS, mecliste hükümet aleyhinde güvensizlik oylaması için bugün girişim başlatılacağını ilan etti.

Karadağ’da bir önceki hükümetin düşüşünde de Sırp Ortodoks Kilisesi ile ilişkiler etkili olmuş, yeni Karadağ Başpiskoposu Joanikije’nin tahta çıkış töreninin ülkenin tarihi payitahtı Çetine kentinde yapılmasına izin verilmesi protestolara neden olmuştu.

Karadağ’da Sırp Ortodoks Kilisesi’nin yanı sıra Karadağ Ortodoks Kilisesi de faaliyet gösteriyor ve iki kilise arasında Karadağlıların milli kimliği, meşruiyet ve kilise mülklerine ilişkin haklar konularında ihtilaflar yaşanıyor.

Ilgili Haberler