KARADAĞ BÜYÜK BİR SİYASİ KRİZLE KARŞI KARŞIYA

Karadağ Meclisi, Cumhurbaşkanı Djukanoviç’in meclisi dağıtma kararının gündeme almayı red etti. Meclis’te bulunan 80 milletvekilinden 41’I öneriyi kabul etmedi.

Meclis oturumundan sonra Cumhurbaşkanı yaptığı açıklamada Meclis’İn anayasal sorumluluğunu yerine getirmediğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Djukanoviç ‘‘320 günlük yasal süre 2020 yılından itibaren meclisin çoğunluğunu oluşturan partiler tarafından siyasi oyunlarla harcandı. Ben meclisi dönemin kısaltmak için bir insiyatif sundum. Bu şekilde milletvekilleri anayasal sorumluluklarını yerine getirmedi’’ dedi.

Ülke büyük bir siyasi krizle karşı karşıya. Cumhurbaşanı Milo Djukanoviç Sırp yanlısı Demokratik Cephe URA hareketi Miodrag Lekiç’in yeni hükümet için atanmasını talep etti.

Djukanoviç, Lekiç’in yeterli desteği sağlamadığını ve onu tayin etmenin anayasaya aykırı olduğunu belirtti. Ancak bu karar meclisteki çoğunluk partileri tarafından iyi karşılanmadı.

2020 yılında meclisin çoğunluğunu alan partileri Cumhurbaşkanı Djukanoviç’i yeni hükümeti kurmayı engellemekle ve Anayasayı çiğnemekle suçladı.

Cumhurbaşkanına karşı partiler meclis başkanından Cumhurbaşkanını görevden almasını isteyeceklerini açıkladılar. Resmi olarak Cumhurbaşkanının görev süresi Mayıs’ta bitiyor. Cumhurbaşkanı, meclisin dağılmaması durumunda ülkenin büyük bir krizle karşı karşıya kalacağını açıkladı./Balkan Postası

 

 

Ilgili Haberler