K. MAKEDONYA VE BULGARİSTAN ORTAK TARİH KOMİSYONU TOPLANTISINDA ÇÖZÜM ÇIKMADI

Makedon ve Bulgar tarihçiler, dün ve bugün koronavirüs salgını nedeniyle çevrimiçi olarak gerçekleştirilen Kuzey Makedonya ve Bulgaristan’ın Tarihsel ve Eğitim Sorunları Ortak Çok Disiplinli Uzman Komisyonu’nun 15. olağan toplantısında çeşitli konuları ele aldı.

Kuzey Makedonya ve Bulgaristan arasındaki sorunların çözümü için kurulan ortak tarih ve eğitim komisyonunun Makedon üyeleri tarafından MİA’ya verilen bilgide, toplantıda, Bulgaristanlı meslektaşlarının münhasır yaklaşımı ve görüşlerini geçmişe empoze etme konusundaki ısrarları nedeniyle herhangi bir çözüm ve önerinin kabul edilmediği belirtildi.

Söz konusu toplantı, Makedonya-Bulgar ortak tarih ve eğitim meseleleri komisyonunun bu yıl için planlanan beşli toplantısının dördüncü toplantısıydı ve Komisyonun Makedon tarafının bildirdiğine göre, Komisyonun çalışması için önemli olan birkaç konu tartışıldı.

Komisyondaki Makedon tarafından gelen bilgilere göre, Komisyon üyeleri Goçe Delçev’in şahsının her iki ülke tarafından ortaklaşa kutlanması olasılığını tartıştı.

Karma Komisyon toplantısı her iki ülkede seçim döneminde yapıldı – ülkemizde yerel seçimlerin ilk turu sona erdi ve ikinci tura kadar olan kampanya devam ediyor ve Bulgaristan’da 14 Kasım’da yapılması planlanan cumhurbaşkanlığı ve erken parlamento seçimleri için kampanya devam ediyor.

10 ve 11 Haziran’da yapılan önceki 14. toplantıda Komisyon’daki Makedon ekibi, şimdiye kadarki en zorlu görüşmeleri yaptıklarını değerlendirdi.

Makedonya-Bulgar Ortak Komisyonu’nun kurulması, iki ülke arasında 2017 yılında imzalanan Dostluk, İyi Komşuluk ve İşbirliği Anlaşması’na uygun olup, Bulgaristan ile anlaşmazlık ve AB üyelik müzakerelerinin önündeki engellerin kaldırılması çalışması 5+1 yol haritasındaki noktalardan biridir.

Ilgili Haberler