K. MAKEDONYA CUMHURBAŞKANI PENDAROVSKİ, AVRUPA KOMİSYONU BAŞKANI URSULA VON DER LEYEN İLE GÖRÜŞTÜ

Kuzey Makedonya Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski, Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ile bir görüşme gerçekleştirdi.

Toplantıda ülkedeki mevcut siyasi durum ve Avrupa entegrasyonu ile ilgili süreçler ele alındı. Avrupa Komisyonu Başkanı Von der Leyen, yakında yapılması gereken ilk hükümetler arası konferansla, müzakere çerçevesine ilişkin teklifin kabul edilmesi halinde somut müzakerelerin başlayacağını ve tarama sürecinin hemen başlayacağını doğruladı.

Ayrıca AB ile katılım müzakerelerinin başlamasıyla birlikte, Kuzey Makedonya ile Avrupa Birliği arasında Makedon dilinde ve Birliğin diğer resmi dillerinde ikili anlaşmaların imzalanmasına da en kısa sürede başlanacaktır.

Cumhurbaşkanı Pendarovski, Fransa’nın önerisinin kabul edilmesinin Avrupa entegrasyonunun önündeki engellerin kaldırılmasını ve Kuzey Makedonya’nın reform süreci ve ilerlemesi için olumlu bir itici güç olacak katılım müzakerelerinin ilk aşamasının açılmasını sağlayacağı yönündeki tutumunu yineledi.

Bu bağlamda Cumhurbaşkanı Pendarovski, Makedon diline ve kimliğine Avrupa Birliği tarafından saygı gösterilmesi ve güvence altına alınması gerektiğini vurguladı.

Ilgili Haberler