JOSİP BROZ TİTO’NUN NEW YORK’TAKİ VİLLASI SATILDI

New York’un en eski villalarından biri olan, Yugoslavya’ya ait vila 50 milyon dolara satıldı.

1905 yılında inşaa edilen villayı Yugoslavya 1946 yılında satın alındı. Vila, Yugoslavya Cumhurbaşkanı Josip Broz Tito tarafından kullanılıyordu.

Emlakçı Douglas Elliman 854 Fifth Avenue, Manhattan, New York’ta bulunan villanın 50 milyon dolara satıldığını açıkladı.

Villa, eski Yugoslavya Sosyalist Federal cumhuriyeti yani Bosna Hersek, Hırvatistan, Kuzey Makedonya, Sırbistan ve Slovenya tarafından satıldır. Alıcı ise New York merkezli bir şirket.

Emlakçı, bu villanın sahipleri önceden Cornelius Vanderbilt daha sonra Tito’nun olması villaya daha fazla değer katmaktadır dedi.

Vila, 1905 yılında 60 bin dolara inşaa edilmiş. 32 odası, 8 banyosu ve 2 asansörü bulunmaktadır.

1905 yılından 1946 yılına kadar Villa’ya dokunulmadı. Daha sonra 1946 yılında Yugoslavya 300 bin dolara satın alındı. Tito, 1961 yılında burada Mısır, Gana, Hindistan ve Endonezya liderlerini karşıladı.

20 bin metre kareye sahip Villa aynı zaman da kurşun geçirmez camlara sahip. Kurşun geçirmez camlar Tito’nun villaya geldiği zaman takıldı.

Hali hazırda villada Sırbistan’ın BM misyonu bulunmakta. Eski Yugoslavya ülkelerinin dünyada yaklaşık 50 mal varlığı var ve bunların hepsi şu anda satış sürecinde./Balkan Postası

 

 

 

Ilgili Haberler