İZETBEGOVİÇ: “İSRAİL’E YARANMAK İÇİN ÇABA GÖSTERMEYE NİYETİM YOK“

Demokratik Eylem Partisi Başkanı Bakir İzetbegoviç, Gorajde şehrindeki parti toplantısında İsrail ile diplomatik ilişkiler ve İsrail’in milliyetçi Hırvat partilerine desteğine ilişkin tartışmalar konusunda açıklamada bulundu. İzetbegoviç, İsrail’İn beğenisini kazanmak için çaba göstermeye niyeti olmadığını söyledi.

Dünyadaki diplomatik aktiviteler ve lobicilikten bahseden İzetbegoviç, Alman Federal Meclisi’ndeki Bosna Hersek tasarısı ve Bosna Hersek yanlısı diğer tasarılardan bahsetti.

İzetbegoviç, “Diplomasi planı ve lobicilik üzerinde çok çalışıyoruz. Alman Federal Meclisi’nde, ABD Senatosu’nda, Avrupa Halk Partisi’nde ne kadar tasarı olduğunu gördünüz. Bunlardan hiçbir şey kendiliğinden olmadı. Tabii ki, Covic ve Dodik, İsrail’in sempatisini kazanmanın ve ona yaklaşmanın yollarını buldular. İsrail’in şahsen neyi değiştirebileceğini bilmiyorum. Diğer konu da İsrail lobisi. Bizim dünya üzerinde Yahudi dostlarımız var. Dünya Yahudi Kongresi Başkanı Srebrenitsa’ya gelmişti. İsrail’i kazanmak için çaba göstermeye niyetim yok zira Gazze‘de şu anda yaptıklarını görüyorsunuz.“ sözleriyle hitap etti.

Bosna Hersek’in İsrail ile somut ilişkileri olduğunu söyleyen İzetbegoviç, „Birleşmiş Milletler’in taleplerinin arkasındayız; İsrail’in son Filistinli’ye kadar hepsini sürgün etmesini değil, biri Filistin, diğeri İsrail iki devlet istiyoruz. Gazze’de bir milyondan fazla insan zor şartlarda yaşıyor. Benim de İsrail’in beğenisini kazanmak için bir şey mi yapmam gerekiyor? Buna niyetim yok. İsrail, seçim yasasının değişikliğinde yargı sahibi bir otorite olmayacak. Birkaç gün önce toplanan birkaç bin insanın, birkaç milyon İsrailliden daha fazla etkisi var.“ dedi.

Ilgili Haberler