İZETBEGOVİÇ, AB’NİN ÜÇLÜ TOPLANTI DAVETİNİ RED ETTİ

Bosna Hersek’teki en büyük Boşnak partisi konumundaki Demokratik Eylem Partisi’nin (SDA) lideri Bakir İzetbegoviçAB Komisyonu Komşuluk ve Genişleme Komiseri Oliver Varhelyi’nin en büyük Sırp ve Hırvat partilerinin liderlerinin katılımıyla Brüksel’de yapılması teklif edilen üçlü toplantı davetini reddetti.

İzetbegoviç, SNSD lideri Milorad Dodik ve HDZ lideri Dragan Covic’in da katılımıyla gerçekleştirilmesi planlanan toplantının formatının kabul edilemez olduğunu söyledi.

İzetbegoviç, böyle bir toplantı formatının Bosna Hersek’in kurumları ve anayasal yapısına saygı göstermediğini ve Bosna Hersek’in “üç kurucu halkın toplamından ibaret” basit bir yapı olmaktan öte olduğunu ifade etti.

SDA Genel Sekreteri Halid Genjac tarafından iletilen cevap mektubunda AB ile görüşmelerin en büyük partilerin liderleri ile değil Bosna Hersek kurumları yani Bosna Hersek Devlet Başkanlığı, parlamentosu ve parlamentodaki tüm siyasi partilerle yapılması gerektiği kaydedildi.

Varhelyi’ye iletilen mektupta SNSD lideri Milorad Dodik’in ayrılıkçı hamlelerine devam edeceğini ilan ettiği ve böyle bir politikacının Brüksel’de toplantıya katılmaya layık olmadığı da belirtildi.

6 Temmuz’da Brüksel’de yapılması planlanan toplantı davetine HDZ Başkanı Dragan Covic olumlu cevap vermişti.

Ilgili Haberler