İTALYAN JANDARMA BİRLİĞİ KOSOVA’YA ULAŞTI

Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, İtalyan jandarmasına bağlı birliğin, AB Hukukun Üstünlüğü Misyonuna (EULEX) geçici takviye olarak Kosova’ya ulaştığını açıkladı.

Borell, sosyal medya hesabından, İtalyan jandarma birliğinin, Priştine’ye ulaşmasıyla ilgili fotoğraf paylaştı.

Josep Borell, paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

“Kosova’daki bu gergin dönemde, EULEX, istikrarı sağlama yönündeki görevini yerine getiriyor. İtalyan jandarması, EULEX polis birimini geçici olarak desteklemek için bu gece ulaştı. EULEX, güvenli ve emniyetli bir ortamı desteklemeye devam edecektir.”

EULEX Kosova Misyon Şefi Lars-Gunnar Wigemark, dün Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani ile bir araya gelmişti. Görüşmede, uluslararası ortaklarla iş birliği kapsamında ülke genelinde kamu güvenliğinin sağlanması konusu ele alınmıştı.

Kosovalı Sırplar, son dönemde araç plakalarıyla ilgili gelişmeler nedeniyle 5 Kasım’da Kosova’nın merkezi ve yerel kurumlarından çekildiklerini duyurmuştu.

Sırp Listesi Başkanı Goran Rakic, ülkenin kuzeyindeki Zveçan Belediyesinde gerçekleştirdikleri toplantının ardından yaptığı açıklamada, Sırpların, Kosova hükümeti ile meclisin yanı sıra Kosova’nın kuzeyindeki tüm kurumlardan çekildiklerini bildirmişti.

Sırp Listesi’nin Kosova’daki kurumlardan istifa kararı, Kosova hükümetinin Sırp makamlarınca ülkedeki Sırplara verilen araç plakalarının “RKS” (Kosova Cumhuriyeti) plakalarına dönüştürülmesi sürecini başlatması ile bu kararı uygulamayı reddeden Kosova Emniyet Biriminin Kuzey Bölgesi Müdürü Nenad Djuric’in görevden uzaklaştırılması sonrasında alınmıştı.

Görevden uzaklaştırılma öncesinde açıklamalarda bulunan Djuric, Kosova’nın kuzeyindeki polislerin yasa dışı plakaları olan sürücülere uyarı cezası vermesi yönündeki kararı uygulamayacağını bildirmişti.

Ilgili Haberler