İSRAİL BAŞBAKANI KENDİ BÜYÜKELÇİSİNİ BOSNA’NIN İÇİŞLERİNE KARIŞTIĞI GEREKÇESİYLE KINADI

İsrail Dışişleri Bakanlığı, Arnavutluk’un İsrail büyükelçisi Noah Gal Gendler’in Bosna Hersek’in seçim reformu hakkında yaptığı açıklamaları, Bosna’nın içişlerine karışma olarak nitelendirerek, büyükelçinin bu açıklamasını kınadı.

Büyükelçinin açıklamalarını İsrail Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Yair Lapid’te kınadı.

İsrail gazetesi Haaretz, İsrail başbakanının bu açıklamalarından memnuniyet duyan Bosna Hersek dışişleri bakanı Biser Turkoviç’in açıklamalarını alıntılayarak konuya ilişkin bir makale yayımladı.

Bosna Dışişleri bakanı Turkoviç ‘‘Yahudiler yüzyıllar boyunca Bosna Hersek’in ayrılmaz bir parçası olmuş ve en zor zamanlarda ülkenin bütünlüğü ve egemenliğinin en güçlü savunucuları olmuştur. Yahudilerin dışlanmaları söz konusu bile olamaz‘’dedi.

İsrail Başbakanı Lapid’in bu hareketi Bosna-Hersek’teki Yahudi Cemaati Başkanı Jakob Finci tarafından da memnuniyetle karşılandı ve adaletin tecelli etmesine sevindiğini söyledi. Finci de bu muhtıra karşısında şaşkına dönmüştü.

Finci, Haaretz için yaptığı açıklamada, İsrail’in Bosna-Hersek’in içişleri konusunda Yahudi cemaatine veya onların taleplerine değil, ülkedeki siyasi partilere yardım ederek ilk kez bir pozisyon aldığını söyledi.

İsrail dışişleri bakanı bu gazeteye, konumlarının yerel Yahudileri korumak olduğunu söyledi. Muhtırada, Bosna-Hersek’teki Yahudilerin haklarının korunmasına desteklerini ifade ettiler./Balkan Postası

Ilgili Haberler