HIRVATİSTAN’DAKİ SIRPLAR KOSOVA’DA OLASI BİR SAVAŞ NEDENİYLE SIRBİSTAN’DAN SEFERBERLİK DAVETİ ALDI

Parlamentodaki Hırvat egemen milletvekili Marijan Pavliček Sırp vatandaşlığına da sahip çok sayıda Hırvat vatandaşının Kosova’da olası bir savaş nedeniyle olası seferberlik ile bağlantılı olarak askere alınma daveti aldığını söyledi.

Pavliček’e göre, daveti alanlar arasında Hırvatistan İçişleri Bakanlığı yetkilileri, yani Hırvat polis memurları da var.

Hırvat Egemenler Kulübü adına Pavliček, “Bildiğimiz kadarıyla, Osijek-Baranja ve Vukovar-Srijem polis idarelerinden en az 15 Hırvat polis, çifte vatandaşlığa sahip oldukları için Sremska Mitrovica’ya rapor vermeleri için davet aldılar” dedi.

Ayrıca polis memurlarından birinin çağrıya cevap verdiğini, yani Sırp Ordusu ile temasa geçtiğini ve kendisine seferberlik durumunda nasıl davranılacağı konusunda görev verdiklerini belirtiyor. Pavliček’e göre, o polis daha sonra görevden alındı, ancak bu bilgi halka açıklanmadı.

Pavliček konuşmasında Hırvatistan İçişleri Bakanı Davor Božinović ve Dışişleri Bakanı Gordan Grlić-Radman’ın da bu konuda konuşması gerektiğini söyledi. Yetkili, Hırvatistan’ın üç aydır Askeri Güvenlik İstihbarat Teşkilatının (VSOA) başkanından yoksun olduğunu da kaydetti./Balkan Postası

 

Ilgili Haberler