HIRVATİSTAN CUMHURBAŞKANI MİLANOVİÇ: BORELL, HIRVATİSTAN’IN BOSNA-HERSEK’TEKİ ASKERİ MİSYONA KATILMA TALEBİNİ REDDETTİ

Hırvatistan Cumhurbaşkanı Zoran Milanović bugün Zagreb’deki Avrupa Evi’nde yaptığı konuşmada, AB Dış Politika Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’in Hırvatistan’ın Bosna-Hersek’teki Althea misyonuna katılma talebini reddettiğini söyledi.

Milanović, “Borrell, Hırvatistan’ın Bosna-Hersek’teki Althea askeri misyonuna katılma talebini reddetti.” dedi.

Milanović mektubunun ve bu sorulara verdiği cevabın “yalanlarla dolu” olduğunu söyledi. Başkan, AB’nin “tedavisi zor olan kronik bir demokrasi ve sorumluluk eksikliğinden muzdarip olduğunu” da sözlerine ekledi.

Milanović birkaç kez NATO’nun tam üyesi olarak Hırvatistan’ın Bosna ve Hersek’te böyle bir misyonun parçası olma hakkına sahip olduğu konusunda ısrar etti.

Ayrıca Hırvatistan Dışişleri Bakanı Gordan Grlić Radman, NATO başkanı Jens Stoltenberg’e, Hırvatistan’ın Bosna-Hersek’teki barışı koruma misyonuna asker göndermemesi halinde “ittifağın birliğinin tehdit edilebileceğini” yazdı.

BH Cumhurbaşkanlığı üyesi Željko Komšić bu tür önerilere şiddetle tepki gösterdi ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’e bir mektup yazdı. Komšić’in gönderdiği mektupta, Hırvatistan’ın BH’deki savaşta aktif bir katılımcı olduğu için uluslararası barış güçlerinin bir parçası olamayacağı belirtti.

Daha sonra Hırvat askeri ve siyasi liderliğinin “bir ortak suç girişiminin parçası olarak Lahey’deki Uluslararası Ceza Mahkemesinde mahkum edildiğine” işaret etti ve bunun da Hırvatistan’ın misyonun bir parçası olmaması için mantıklı bir neden olduğu belirtildi./Balkan Postası

Ilgili Haberler