HIRVATİSTAN CUMHURBAŞKANI BOSNA KRİZİNİ CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’LA GÖRÜŞMEK İSTİYOR

Hırvatistan Cumhurbaşkanı Zoran MilanovicBosna Hersek’teki siyasi krize ilişkin olarak Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, Bosnalı Sırp lider Milorad Dodik, Bosnalı Hırvat lider Dragan Covic ve Boşnak lider Bakir İzetbegovic’in katılacağı bir toplantı yapılmasını teklif ettiğini fakat SDA lideri Bakir İzetbegovic’in bu teklife sıcak bakmadığını söyledi.

Milanovic, bu konuda Cumhurbaşkanı Erdoğan ile irtibata geçmeyi düşündüğünü ve kendisinin bu fikri destekleyeceğine inandığını söyledi.

Fakat Bakir İzetbegoviç’in halihazırda bu fikre ilişkin çekinceleri olduğunu söyleyen Milanovic, “Kendisine ne saldırıyor ne de eleştiriyor değilim. Kendisi, bu tutumunun nedenini açıklamakla yükümlü” diye konuştu.

Türkiye, Sırbistan ve Hırvatistan cumhurbaşkanlarının Bosna Hersek’teki krizin çözümü için bir araya gelmeleri fikri daha önce Bosnalı Sırp lider Milorad Dodik tarafından da gündeme getirilmişti.

Konuyu değerlendiren İzetbegoviç, Bosna Hersek’in geleceğini müzakere konusu yapmayacağını fakat devlet başkanlığı ve parlamento gibi kurumlar hakkında konuşulabileceğini açıklamıştı. İzetbegovic, bu türden görüşmelere uluslararası toplum temsilcilerinin de katılması gerektiğini söylemişti.

Ilgili Haberler