HIRVATİSTAN BAŞBAKANI PLENKOVİÇ:SIRBİSTAN GEÇMİŞİYLE YÜZLEŞMELİ

Hırvatistan başbakanı Andrej Plenkoviç ‘‘Oluja’’ operasyonu sırasında sivillere karşı savaş suçu işledikleri gerekçesiyle dört Hırvat pilota karşı hazırlanan iddianame ‘‘siyasi bir iddianame’’ olduğunu değerlendirdi ve Sırbistan’ın geçmişiyle yüzleşmesi gerektiğini belirtti.

Bakanlar kurulu toplantısı sonrası açıklama yapan başbakan dört ay önce pilotlarla nasıl görüştüklerini ve onları koruyacaklarını söylediğini belirtti.

Pelnkoviç ‘‘Bu iddianamenin tamamıyla siyasi olarak hazırlandığına inanıyor ve olaya bu şekilde bakıyoruz…Sırbistan, Miloşeviç rejiminde Büyük Sırp saldırganlığının Hırvatistan üzerinde braktığı etkileriyle birlikte geçmişiyle de yüzleşmeli’’ dedi. ‘Hırvatistan saldırganlığın kurbanıydı. Savaşımız vatanımızı özgürleştirici bir karaktere sahipti. Pilotlarımız vatanlarını savundu. Bu bağlamda pilotlarımızı devletimizin özel bakımında olacak ve bu duruma tepki vermenin uygun bir yolunu bulacağız’’dedi.

Plenković: Sırbistan’dan iddianame hakkında yazılı bilgi almadık

Sırbistan Savaş Suçları Savcılığı, 7 ve 8 Ağustos’ta Hırvat Hava Kuvvetleri’nden Vladimir Mikac’ı (67), Osijek’ten Zdenko Radulj (69), Pula’dan Željko Jelenić (69) ve Varaždin’den Danijel Borović’i (64) hakkında iddianame hazırladı 1995’te Bosanski Petrovac yakınlarındaki Petrovačka cesta’da ve Novi Grad (eski adıyla Bosanski Novi) yakınlarındaki Svodna’da bir mülteci sütununun roketatarlanması emrini verdiler.

Plenkoviç, konuyla alakalı olarak ne Sırbistan Dışişleri bakanlığı ne Adalet Bakanlığı ne de herhangi bir diplomatik kanaldan herhangi bir bilgi almadıklarını söyledi.Başbakan Gazi İşleri Bakanı Tomo Medvedev’in yarın Hırvat Hava Kuvvetleri’nin eski pilotlarıyla temaslarda bulunacağını açıkladı./Balkan Postası

Ilgili Haberler