Glauk Konjufca: Kosova’nın Kudüs Büyükelçiliği’nin Açılmasını Büyük Bir Dikkatle İnceleyeceğiz

Konjufca katıldığı bir TV programında Kudüs’le ilgili değerlendirmelerde bulundu. Konjufca ‘‘Diplomatik ilişkilerin kurulmasını büyük bir dikkatle inceleyeceğiz.

Konu çok derinlere gitti, elçilik açıldı. Eğer Büyükelçiliğin yerini değiştirmek İsrail’in tanımasını tehlikye sokarsa elçiliğin yeri değiştirilmemelidir.’’ Ifadelerini kullandı. Konuşmasının devamında Konjufca ‘‘Büyükelçiliğin yerinin değiştirlmesi İsrail’in tanımasını geri çekmesi pahasına olmamalıdır. Bu Kosova devletinin bir yanlışıdır’’. Dedi.

Aynı şekilde Konjufca ‘‘Sırbistan’ın Kosova’nın tanınmaması konusunda yürüttüğü lobi faaliyetleri sonucunda Kosova olarak duvara dayanmıştık. Bu tanıma bizim için yeni bir yol açmıştır ve İsrail’in tanıması değerlendirilmelidir.

Albin Kurti diplomatik ilişkilerin kurulmasını selamlamıştır’’. Dedi.

Konjufca Kudüs’te büyükelçiliğin açılmasının sözlü bir anlaşma olduğunu belirterek şu ifadeleri kullandı. ‘‘Kosova ve ABD arasında imzalanan anlaşmanın hiçbir yerinde Kudüs konsept olarak kullanılmamıştır.

Hoti hükümeti Trump’ın karşısında bir taahüt imzalamıştır…Kosova ile ilgili olan kısımda yer olarak Kudüs belirtilmemiştir.Sanırım Netanyahu ile Hoti telefonda görüşürken bu konuyu konuşmuşlardur. Hoti hükümetinin belgeye dayanmadan söz vermesi yanlıştır.’’ ifadelerini kullandı. /Balkan Postası

 

Ilgili Haberler