Erdoğan: Soydaşlarımızın dirisini de ölüsünü de yalnız bırakmayız

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Batı Trakya’da son günlerde Türk Azınlığına yönelik uygulanan askeri yöntemlerle sindirme ve korkutma faaliyetlerine ilişkin açıklamalarda bulunarak, “Bunlar hiç olumlu sinyaller değildir. Biz soydaşlarımızın dirisini de ölüsünü de yalnız bırakmayız.” dedi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,  İstanbul’da Hz. Ali Camisi’nde kıldığı cuma namazının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Erdoğan, Doğu Akdeniz’de Yunanistan’a ait fırkateynin, Oruç Reis gemisine yönelik taciziyle ilgili soru üzerine, Doğu Akdeniz’deki gelişmelerin “sıkıntılı” olduğunu ifade etti.

Sismik araştırma yapan gemiler ve sondaj gemilerinin bölgede dolaştığını hatırlatan Erdoğan, Oruç Reis’in sismik araştırma yapan önemli gemilerden biri olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

“Sivil gemilerimize karşı yapılabilecek en ufak bir saldırıyı cevapsız bırakamayız. Nitekim dün böyle bir durum söz konusu oldu. Kemal Reis bunlara gereken cevabı verdi. Sonra da onlar kendi limanlarına çektiler. Eğer bu devam edecek olursa bunun cevabını misliyle alacaklardır. Bunları karşılıksız bırakmamız mümkün değil. Halbuki biliyorsunuz Akdeniz’de özellikle mesafe itibarıyla en geniş mesafeye sahip olan ülke biziz. Diğerlerinin burada aslında mesafeleri dahi yok. Metrelerle ifade edilebilecek bir şerit onlarınki ama bizim durumumuz öyle değil. Dolayısıyla da şu anda ayın 23’üne kadar burada Oruç Reis çalışmalarını sürdürecek.

Sayın Şansölye Merkel ile de bunu dün konuştum. Kendisinin de bizden tabii ricası, ‘Yani artık buna da söyleyecek bir şeyimiz yok ama 28’ine kadar, 23’ünden sonra danışmanlarımızın yapacakları çalışmalar muvacehesinde daha sonra bu işi yumuşatıp daha şöyle korumacı bir anlayış içerisinde bir süreci geliştirelim.’ dediler. Mutabık kaldık.”

“Soydaşlarımızın dirisini de ölüsünü de yalnız bırakmayız”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sayın Şansölye benden sonra Miçotakis ile de bir görüşme yaptı. Bu görüşmede Miçotakis’i, bize söylediği çizgiye inşallah getirmiş olur. Eğer Miçotakis bu noktada uluslararası hukuka saygılı davranmazsa gereğini yaparız” dedi.

Batı Trakya’da son günlerde Türk Azınlığına yönelik uygulanan askeri yöntemlerle sindirme ve korkutma faaliyetlerine de değinen Erdoğan, “Bunlar hiç olumlu sinyaller değildir. Biz soydaşlarımızın dirisini de ölüsünü de yalnız bırakmayız.” dedi. Bunu da çok açık net söylemiş oluyorum.”

Ilgili Haberler