Emin: Kuzey Makedonya Türklerinin oranı en az % 7, bu oranın altındaki sonuçları kabul etmeyeceğiz

MATÜSİTEB Genel Başkanı ve Milli Sayım Koordinasyon Kurulu Koordinatörü Hüsrev Emin, konuk olduğu Zoom.mk haber portalının Target programında nüfus sayımı ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Makedonya Türk Sivil Toplum Teşkilatları Birliği (MATÜSİTEB) Genel Başkanı Hüsrev Emin, nüfus sayımının ülkedeki Türkler için önemli olduğunu ve kimliğin herhangi bir baskı ve manipülasyon olmadan korunması gerektiğini söyledi.

MATÜSİTEB öncülüğünde düzenlenen Kuzey Makedonya Türkleri Sayım Değerlendirme Çalıştayı ve Milli Sayım Koordinasyon Kurulu ile ilgili bilgiler veren Emin, MATÜSİTEB olarak ve diğer kurumlar tarafından açıklanan farklı verilere göre ülkedeki Türk nüfusunun en az % 7 olduğunu ve ülkedeki Türkler olarak bu oranın altındaki sonuçları kabul etmeyeceklerini belirtti.

Bazı bölgelerde Türklere farklı millet olarak yazılmak için baskı yapıldığını söyleyen Emin, insanların herhangi bir baskı olmaksızın hissettikleri gibi özgürce kayıt olabilmeleri için yetkili kurumları sürekli bilgilendirdiklerini ifade etti.

Sayım süreci ile ilgili teknik konularda çekinceleri olduklarını ve bunları başta Devlet İstatistik Kurumu olmak üzere yetkili kurumlarla paylaştıklarını söyleyen Emin, temsilcileriyle birlikte sahada sıkı bir gözlem yapacaklarını ve vatandaşların manipülasyonlara gelmeden özgürce kayıt olmaları için ellerinden geleni yapacaklarının altını çizdi.

Emin, “Hukukun üstünlüğü ile yönetilen bir devlet olarak, hukukun yasal çerçevesi aracılığıyla nüfus sayımını doğru bir şekilde gerçekleştirmek için her şeyi vereceğimize söylemek istiyorum.” diyerek sözlerini noktaladı.

Ilgili Haberler