DODİK: BOSNA’DA SİLAHLI ÇATIŞMALAR OLABİLİR

Bosna Hersek Sırp lideri Milorad Dodik ABD’nin Bosna’da Müslümanların elleriyle bir silahlı kalkışma başlatacağını iddia etti. ABD daha önce Dodik’i kara listeye almıştı.

ABD’nin Bosna Hersek büyükelçiliği Dodik’i daha önce çatışmaları körükleyen ve tansiyonu sürekli yükselten bir siyasetçi olarak tanımlamıştı. Dodik, ABD büyükelçisinin bu sözleri yüzünden kovulması gerektiğini söyledi.

Aynı şekilde ABD büyükelçiliği Bosna Hersek İslam Birliği başkanı Hüseyin Kavazoviç’in sözleri nedeniyle kınamıştı. Kavazoviç, Bosna’daki Müslümanların kurumların savunmada başarısız olması halinde kendilerini korumak için hazır olmaları gerektiğini söylemişti.

Büyüklelçilik siyasetçilerin ve din adamlarının bu şekilde şiddeti çağrıştıran çağrılardan uzak durması gerektiğini ve bu tür açıklamalara en fazla neden olan Dodik olduğunu belirttiler.

Büyükelçilik Reisin açıklamaları için doğrudan Dodik’in sorumlu olduğunu ifade ettiler. Dodik söz ve eylemyleriyle Bosna’nın altını oyuyor denildi.

Büyükelçilik açıklamasında şu ifadelere de yer verildi ‘‘Son zamanlarda Bosna Hersek’I ‘‘yalancı Müslüman’’ olarak niteledi. O her zaman düzenli olarak Republika Srpska’yı Bosna’dan ayıracağını söylüyor. Onun sözleri anlamsız mı? Bunu duyanlar bunları ciddiye almalı mı? … Hayırda, o zaman Milorad Dodik’in açıklamalarından sonra Bosna Hersek vatandaşlarından kendilerini korumak için tepki göstermelerine de şaşırmamak lazım’’ denildi.

Dodik, bu tepkilerin kendisi için bir şey ifade etmediğini, ABD’nin yıllarca Müslümanları koruduğunu belirtti. Şimdi de Kavazoviç’I koruyor dedi.

Dodik Salı günü yerel basına verdiği demeçte, “Sadece Kavazoviç’i değil, Müslümanların Amerikan silahları dışındaki silahlarla silahlı bir isyan fikrini savunduklarını düşünüyorum.” Büyükelçi, BH’de çatışmaları körükleyen ve nefret söylemini destekleyen kişidir ve bu nedenle sınır dışı edilmesi gerekir. Dedi.

ABD şimdiye kadar Dodik’e iki durumda yaptırım uyguladı. İlk olarak ABD’ye girişi yasaklandı daha sonra 2017 yılında Obama döneminde varlıkları dondurulan kişiler listesine eklendi. Trump’I destekleyen Dodik, Trump döneminde bu listeden çıkabileceğini umut etti ancak bu olmadı. Bu sefer 2022 yılında rüşfet nedeniyle ABD’nin ‘kara listesine’’ alındı. Dodik sadece ABD tarafından değl aynı zamanda Birleşik Krallık tarafından da kara listeye alındı./Balkan Postası

 

Ilgili Haberler