DJUKANOVİÇ: ”AÇIK BALKAN” GERÇEKLEŞİRSE ÜÇ BALKAN ÜLKESİ YOK OLACAKTIR

Başbakan Dritan Abazoviç’in Sırp Klisesi ile yaptığı anlaşmaya karşı çıkan Karadağ Cumhurbaşkanı Djukanoviç’in Açık Balkan ve bazı bölge ülkeleri ile ilgili öngörüleri bulunmaktadır.

Bir röportajında Djukanoviç, Açık Balkan projesinin hayat bulması durumunda Kosova, Karadağ ve Bosna Hersek’in ‘‘ortadan kalkacağını’’ iddia etti.

Djukanoviç’e göre ‘Açık Balkan’ projesinin düşüncesinin altında Bosna Hersek, Koosva ve Karadağ’ın ortadan kalkması olduğunu ve bunun ‘‘savaş ve başka soykırımlarla’’ sonuçlanacağını belirtti.

Djukanoviç, başbakan Dritan Abazoviç’in Karadağ aleyhine politikaları takip etmesi durumunda ‘‘seçmenler, mahkemeler ve tarih’’ karşısında yargılanacağını belirtti.

Djukanoviç, ‘’Açık Balkan’’ projesinn ‘‘çok çelişkili’’ olduğunu ve Batı Balkanlar için hazırlanmış AB alternatifi bir proje olduğunu ifade etti.

Djukanoviç: ‘‘Bizim buna ihtiyacımız yok, bizim AB’ye üye olmaya ihtiyacımız var. Bölgemizi Avrupa’da görmeyenler, Balkanları demokratik ve çok etnikli bir Balkan görmeyi istemeyenlerdir. Onlar sınırların değişmesini ve milli ve dini homojenliği beğeniyorlar’’ dedi. /Balkan Postası

 

Ilgili Haberler