DAÇİÇ: SIRP BELEDİYELER BİRLİĞİ KOSOVA İLE İLGİLİ TÜM ANLAŞMALARIMIZIN TEMEL NOKTASIDIR

Sırbistan Dışişleri Bakanı Ivica Daciç, Sırp Belediyeler Birliği’nin Sırbistan ile Kosova arasındaki tüm anlaşmaların ana noktası olmaya devam ettiğini söyledi. Ona göre SBB, üç tarafın imzasıyla desteklenen, üzerinde anlaşmaya varılan ilkelere göre oluşturulmalıdır.

Politika gazetesine konuşan Daciç, “2013 Brüksel anlaşmasında SBB’nin ne olduğu açıkça yazılmış, 2015 anlaşmasında daha da detaylı düzenlenmiş ve biz de Kosova’daki toplumumuzaun çıkarına uygun olduğu için imzaladık” dedi.

Daçiç, Anlaşmanın ideal olmadığını, ancak Sırbistan’ın bu yönde ulaşabileceği maksimum nokta olduğunu belirtti.

Daçiç “Anlaşma ideal değil, ancak müzakere ettiğimiz koşullarda elde edebileceğimiz maksimum nokta bu. Bunlar, ekonomiden kalkınmaya, eğitimden sağlığa, güvenlikten polise kadar tüm yönetim kollarını halkımıza veren anlaşmalardır” dedi.

Bu anlaşmaların Sırbistan’ın Avrupa Birliği’nin arabuluculuğunda diyaloğa katılımının tacı olduğunu söyledi. Ona göre, SBB için anlaşmayı uygulamamak için hiçbir zaman bir sebep yoktu.

Daciç, “Sırp Belediyeler Birliği Kosova ile ilgili tüm anlaşmalarımızın temel noktası olmaya devam ediyor” dedi./Balkan Postası

Ilgili Haberler