CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’IN DİYALOG TEKLİFİNE ALBİN KURTİ’DEN CEVAP

Cumhurbaşkanı Erdoğan Belgrad ziyaretinde Kosova Sırbistan diyalogunda arabulucu olmaya hazır olduklarını belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu açıklamasından sonra Kosova başbakanı Albin Kurti’ye bu konu soruldu. Kurti ‘‘dost ülkelerin yardımlarını her zaman olumlu bekleriz’’ dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ‘‘Kosova ile Sırbistan arasında bulunan sorunların aşılması için desteğimizi vermeye hazırız. Çünkü Balkan artık bu tür sorunları kaldıramaz’’ dedi.

Kosova Başbakanı konu ile alakalı olarak ‘‘diyalog arabuluculuğu Brüksel’de olmaktadır’’ dedi.

Kurti ‘‘Onların kendi ajandaları var, Türkiye bizim dostumuz ve müttefikimizdir. Türkiye  NATO içerisinde ki çok güçlü bir devlet. Ancak diyalog Kosova ile Sırbistan arasında gerçekleşmektedir. Bu diyalogda Kosova bir konu değil bir taraftır. Diyalog Brüksel’in arabuluculuğu ve ABD’nin yardımı ile gerçekleşmektedir. Yarın Berlin ve Paris temsilcileri arabulucu Lajçak’a yardımcı olmak için geliyor ancak doğal olarak tüm dost ülkelerin yardımları bizim içim hoşgelir’’ dedi.

Kosova başbakanı Albin Kurti’ye Cumhurbaşkanı Erdoğan’nın Sırbistan, Bosna ve Hırvatistan ziyareti soruldu. Ayrıca ajanda da neden Kosova ile Arnavultuk’un olmadığı soruldu.

Kurti ‘‘Benim izlenimime göre bu ziyaretin amacı daha çok Bosna Hersek’ti çünkü orası çok daha tehlikeli bir bölge. Çünkü Sırbistan ve Hırvatistan’ın Bosna’da ki etkisi çok güçlü’’ dedi./Balkan Postası

 

 

Ilgili Haberler