CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: BOSNA HERSEK’TEKİ KRİZİN AŞILMASI İÇİN ULUSLARARASI CAMİA BİRLİKTE HAREKET ETMELİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic’le, “Boşnaklar, Hırvatlar ve Sırplar olmak üzere üç lideri bir araya getirelim ve bu işi başaralım. Bu karara vardık.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasında, Sırbistan’la ticaret hacmi ile ilgili, “Geçtiğimiz yıl yüzde 34’e yakın bir artışla bu rakamı 2 milyar dolar seviyesine taşıdık. Hedefimiz 5 milyar doları yakalamaktır.” dedi.

“Bosna Hersek’teki krizin aşılması için uluslararası camianın birlikte hareket etmesine ihtiyaç duyulduğu aşikardır.” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “(Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic’le) Boşnaklar, Hırvatlar ve Sırplar olmak üzere üç lideri bir araya getirelim ve bu işi başaralım. Bu karara vardık.” ifadesini kullandı.

İsrail’le ilişkiler

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Doğu Akdeniz’de İsrail’le iş birliği ihtimali ile ilgili, “Hedef, olumlu yaklaşımlarla bir yere varmak. Bu, kazan-kazan esasına dayalı olursa elimizden geleni yaparız.” diyerek, “Cumhurbaşkanı Herzog’la yapmakta olduğumuz görüşmeler var. Belki Sayın Herzog’un Türkiye’ye ziyareti olabilir.” şeklinde konuştu.

Vucic: Türkiye’yle ticaret hacmimiz tarihin en iyi ivmesini yakaladı

Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic de “(Türkiye’yle) Ticaret hacmimiz tarihin en iyi ivmesini yakaladı.” şeklinde konuştu.

Vucic, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, Bosna Hersek’in toprak bütünlüğüne son derece saygılı olduğumuzu söyledim.” ifadesini kullandı.

Türkiye ile Sırbistan arasında 4 anlaşma imzalandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic’nin huzurunda iki ülke arasında 4 anlaşma imzalandı.

Erdoğan ve Vucic’in Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde baş başa yaptıkları görüşmenin ve Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi Oturumu’nun ardından çeşitli anlaşmaların imza törenine geçildi.

Cumhurbaşkanlarının huzurunda iki ülke arasında 4 anlaşma imzalandı.

Bu kapsamda, “Eğitim Alanında İş Birliği Anlaşması”, “Turizm Alanında İş Birliğine İlişkin Mutabakat Zaptı”, “Sinematografik Ortak Yapım Anlaşması” ile “Sırbistan Kültür Anıtları Koruma Enstitüsü ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü Arasında İş Birliğine Yönelik Çerçeve Anlaşması”, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Sırbistan Başbakan Yardımcısı, Kültür ve Enformasyon Bakanı Maja Gojkoviç ve Sırbistan İnşaat, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Tomislav Momiroviç tarafından imza altına alındı.

Ilgili Haberler