ÇAVUŞOĞLU VE SIRP MEVKİDAŞI BALKANLARDAKİ SON GELİŞMELERİ DEĞERLENDİRDİ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Sırp mevkidaşı Ivica Dacic ile Ankara’da yaptığı görüşmenin ardından, Türkiye ve Sırbistan’ın barış ve istikrarın yanı sıra Bosna-Hersek’te gerginliğin önlenmesi ve AB yoluyla çözüme kavuşturulması bağlamında rolünün çok önemli olduğunu söyledi.

Sancak bölgesindeki sel nedeniyle son dönemde yaşanan olaylara ilişkin konuşan Çavuşoğlu, Sırbistan’a destek ve dayanışma içinde olduklarını ifade ederek, Türk AFAD ekipleri ve uzmanlarının şimdiden sahada olduğunu ve her türlü desteği vereceklerini söyledi.

“Türkiye ile Sırbistan arasındaki ilişkilerin en iyi olduğu dönemi yaşıyoruz, bu ilişkilerimizin altın çağını yaşıyoruz” diyen Çavuşoğlu, önümüzdeki dönemde Türkiye ile Sırbistan arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesi için çalışacağını vurguladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Sırbistan’a yaptığı son ziyarette farklı alanlarda 7 belge imzalandığına dikkat çekti.

“Ekonomik işbirliğimizi güçlendirmeye çalışacağız. Ticaret hacmi 2,5 milyar dolara ulaştı. Liderlerimiz 5 milyar dolarlık bir hedef belirlediler.

Sırbistan’daki Türk yatırımlarının seviyesinin sürekli arttığını da sözlerine ekleyen Bakan Türk yatırımcıların önündeki tüm engelleri çok kısa sürede çözen Sırbistan’a teşekkür etti.

Çavuşoğlu, “HalkBank Sırbistan’da yeni şubeler açıyor ve bu bankanın şube sayısı 40’a çıkacak” dedi.

Türkiye ile Sırbistan’ın savunma sanayii alanında iş birliğini güçlendirmek istediğini ve bu cephede görüşmelerin sürdüğünü vurguladı.

Diğer konuların yanı sıra ülkeler arasında turist sayısından da bahseden Bakan, bu rakamın sürekli arttığını ve hava trafik hatlarında bu yönde adımlar atılacağını kaydetti.

Çavuşoğlu, “İstanbul ve Ankara’dan sonra bu yılın şubat ayında da İzmir – Belgrad direkt seferlerine başlayacağız” dedi.

Kültür alanında işbirliğine ilişkin olarak da Türkiye İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) Belgrad’daki Bayraklı Camii’nin restorasyonuna bu yıl içinde başlayacağını duyurdu.

Çavuşoğlu, Türkiye’nin başlattığı Saraybosna-Belgrad otoyol projesiyle ilgili olarak, projenin Sırbistan bölgesindeki kısmının iyi gittiğini, Bosna Hersek bölgesininde de yapılması gerektiğini söyledi.

Toplantının konularından biri de elbette terörle mücadeleydi. Çavuşoğlu, Sırbistan’a FETÖ terör örgütüyle mücadelede verdiği destekten dolayı teşekkür etti.

Çavuşoğlu, “Bugün PKK terör örgütüyle bağlantılı bir kişinin iadesi konusunda da destek talebinde bulunduk.”

Bosna Hersek’teki mevcut durum da ele alındı.

Balkanlar’da barış ve istikrar hepimiz için önemlidir. Bosna Hersek’te tansiyonun yükselmemesi için hükümet kuruluyor, Türkiye ve Sırbistan’ın oynayacağı rol barış ve istikrar açısından çok önemli. Bu anlamda Türkiye – Bosna Hersek – Sırbistan üçlü mekanizması da çok faydalı. Çavuşoğlu, “Önümüzdeki dönemde de çabalarımızı sürdüreceğiz” dedi.

Türkiye’nin Priştine ile Belgrad arasındaki diyaloğu desteklediğini vurguladı.

Çavuşoğlu, “Türkiye, Belgrad ile Priştine arasındaki diyaloğu güçlü bir şekilde destekliyor ve yanlış anlaşılmaların diyalog yoluyla çözülmesini istiyoruz.” dedi

Sırbistan Dışişleri Bakanı Ivica Daciç basına yaptığı konuşmada, önümüzdeki turizm sezonunda Sırp vatandaşlarının kimlik kartlarıyla Türkiye’ye seyahat edebileceklerini belirtti.

Daciç, bunun için Türk parlamentosunun halihazırda yaptığı vize muafiyeti anlaşmasında imzalanan değişikliğin Sırbistan parlamentosu tarafından onaylanması gerektiğini açıkladı.

Daciç, “Yeni turizm sezonunun bu anlaşmaya uygun olarak gelişebileceğinden eminim.” dedi.

Kimlik kartlarının modernize edildiğini ve her türlü suiistimalin önlendiğini açıkladı. Yaz aylarında Sırbistan’dan Türkiye’ye daha çok turist geldiğini vurguladı./Balkan Postası

Ilgili Haberler