BÜYÜKELÇİ SEKİZKÖK: FETÖ K. MAKEDONYA’DAN TAMAMEN TASFİYE OLANA KADAR BU MESELENİN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ

Kuzey Makedonya’nın başkenti Üsküp’te büyükelçilik konutunda basın toplantısı düzenleyen Türkiye’nin Üsküp Büyükelçisi Hasan Mehmet Sekizkök, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü vesilesiyle açıklamalarda bulundu.

TİMEBALKAN

Türkiye’nin Üsküp Büyükelçisi Hasan Mehmet Sekizkök, FETÖ’nün Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) içine sızdırılmış mensupları tarafından gerçekleştirilen 15 Temmuz darbe girişiminin üzerinden 6 yıl geçtiğini anımsattı, tüm şehitleri rahmetle anarak gazilere şükranlarını sundu.

Cumhurbaşkanlığı, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) ve çeşitli devlet kurumlarının uçaklar ve helikopterlerle saldırıya uğradığını hatırlatan Sekizkök, “Darbecilere karşı direnen halkın üzerine tanklar sürülmüş ve ateş açılmıştır. 251 vatandaşımız şehit olmuş 2 binden fazla vatandaşımız yaralanmıştır. 15 Temmuz darbe girişimi sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde emniyet güçlerimizin ve Türk halkının kararlı duruşuyla sonuçsuz bırakılmıştır, bu darbe girişiminin unutulmaması önem taşımaktadır.” ifadelerini kullandı.

– Büyükelçi Sekizkök: FETÖ yeni nesil bir terör örgütüdür

FETÖ’nün yeni nesil bir terör örgütü olduğunun altını çizen Sekizkök, “Devleti içeriden feth etmek ve ele geçirmek amacıyla devlet kurumlarına sızmayı bir strateji olarak benimsemiştir. Eğitim ve hizmet kisvesi altında istismar ettiği gençleri devlet kurumlarına yerleştirmiştir. FETÖ eğitim ve medya kuruluşları yanı sıra bankacılık sektörü ve ticari işletmeler gibi ekonomik alanda faaliyet gösteren paravan yapılarıyla Türkiye’de ve çeşitli ülkelerde teşkilatlanmaya gitmiştir.” diye konuştu.

Geçtiğimiz 6 yıl içerisinde yurt içinde ve yurt dışında FETÖ ile mücadelenin devletin öncelikleri arasında yer aldığını kaydeden Sekizkök, “Yurt içinde 15 Temmuz darbe girişiminin sorumlularının adalet önünde hesap vermeleri sağlanmıştır. FETÖ’nün devlet kurumları içerisindeki örgütsel yapılanması deşifre edilmiştir. FETÖ’nün devlet kurumları dışında eğitim, medya ve ekonomik hayatı kapsayan paravan yapıları ortadan kaldırılmıştır.” değerlendirmesinde bulundu.

– “FETÖ’nün faaliyet gösterdiği diğer ülkelere de güvenlik tehdidi oluşturduğunu muhataplarımıza anlatıyoruz”

FETÖ’nün Türkiye’deki yapılanmasının tasfiye edilmesi üzerine bir strateji değişikliğine gittiğini ve yurt dışı faaliyetlerini ağırlık vermeye başladığını belirten Sekizkök, “Bu sebeple FETÖ’nün yurt dışı yapılanmasıyla mücadele Türkiye’nin öncelikli gündem maddeleri arasında yer almaktadır. FETÖ’nün faaliyet gösterdiği diğer ülkeler bakımından da bir güvenlik tehdidi oluşturduğunu muhattaplarımıza anlatıyoruz. FETÖ’nün yurt dışındaki mensuplarına ilişkin adli süreçler de devreye konulmuştur. Türkiye’de açılan soruşturmalar kapsamında bu şahıslara ilişkin sınır dışı ve iade taleplerimiz ilgili ülkelere iletilmiştir.” şeklinde konuştu.

Örgüte finansman sağlayan kişi ve kuruluşlar hakkında mal varlıklarının dondurulması konusunda da çalışmaların devam ettiğinin altını çizen Büyükelçi Sekizkök, “Yurt dışındaki FETÖ bağlantılı eğitim kurumlarının kapatılması ve bunların Türkiye Maarif Vakfı’na devredilmesi yolundaki girişimlerimiz sürdürülmektedir. Bu çabalarımızın olumlu neticelerini alıyoruz. Çeşitli ülkelerde FETÖ yapılanmalarını gayri kanuni işlemleri tespit edilmiştir. FETÖ’nün eğitim ve hayır işleri görüntüsü arkasına saklanarak faaliyet gösterdiği anlaşılmaya başlanmıştır.” açıklamasında bulundu.

– “44 ülkede FETÖ okullarının faaliyetlerine son verildi”

44 ülkede FETÖ okullarının faaliyetlerine son verdiğini ifade eden Sekizkök, “Ayrıca 20 ülkede 200’den fazla okul Türkiye Maarif Vakfı tarafından devralınmıştır. Türkiye Maarif Vakfı 15 Temmuz sonrasında bütün coğrafyalarda yüksek standartlarda eğitim veren okullar açılmıştır, çok sayıda öğrenciyi FETÖ tuzağından kurtarmıştır. Maarif Vakfı’nın faaliyet gösterdiği ülkeler arasında Kuzey Makedonya da bulunmaktadır.” dedi.

– “FETÖ bağlantılı kişilerin sınır dışı edilmeleri için K. Makedonya’nın somut adımlar atmasını bekliyoruz”

FETÖ’nün Kuzey Makedonya’daki varlığının devam ettiğine dikkati çeken Sekizkök, “Eğitim kurumu kisvesi altında Üsküp, Kalkandelen ve Struga’da FETÖ iltisaklı iç okul faaliyet gösteriyor. Bunların kapatılması ve FETÖ bağlantılı şahısların Kuzey Makedonya’dan sınır dışı edilmeleri hususunda Kuzey Makedonya’nın somut adımlar atmasını bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Söz konusu talepleri en üst düzeyde dile getirdiklerini belirten Sekizkök, “Bu terör örgütü Kuzey Makedonya’dan tamamen tasfiye olana kadar bu meselenin takipçisi olacağız. Terörizmin tüm biçimleri ve tezahürleri ile mücadele edilmesi hususunda tüm ülkelerin iş birliği sergilemesini bekliyoruz.” şeklinde konuştu.

Kuzey Makedonya makamlarından iadesi talep edilen FETÖ mensubu kişilerle ilgili bir soruyu yanıtlayan Sekizkök, “80 civarında diyebilirim, iade ve sınır dışı edilmesine talep ettiğimiz kişi sayısı. Bu konuda malesef bir gelişme yok. Az önce belirttiğim gibi gelişme olmaması bizim için konunun kapanmış olduğu anlamını taşımaz. Biz bu konunun takipçisi olmaya devam edeceğiz.” cevabını verdi.

Ilgili Haberler